Ohlasy

Kliknout ZDE
Tato rubrika reflektuje názory čtenářstva na jednotlivé příspěvky zde zveřejňované či všeobecné připomínky k obsahu tohoto webu. Vaše názory můžete případně zasílat na adresu nas.smer@centrum.cz a pouze s Vaším souhlasem mohou zde být také zveřejněny. Redakce akceptuje i anonymní reakce a pokud je redakci Vaše jméno známo, nebude na základě Vašeho přání zveřejněno. Ve speciálních případech Váš text po domluvě s redakcí lze zařadit jako samostatný příspěvek na hlavní stránce. Příspěvky porušující jistá etická pravidla (např. vulgarismy) zveřejněny nebudou ("etický kodex" bude v případě nutnosti dodatečně zpracován).

 • "Jste demagogové" (Ohlas členáře, který se podepsal jako "zane")
pochopím že si vás lidí přečtou aby mohli posoudit názory ale nechápu že vám to lidi snad i věří aspoň podle vámi podanými ohlasy - jste jedni z mnoha demagogů kteří zneužívají nevědomosti spoluobčanů-- vy kteří se oháníte svobodou projevu ji ale zneužíváte a polopravdami nepravdami vytváříte svůj úhel pohledu na věc- budiž- ale pak nenapadejte a nekritizujte druhé kteří dělají to samé jako vy akorát že mají jiný názor který je vždy špatný neboť je jiný než váš a váš je vždy ten jedině správný- - zane 
jsem zvědav jestli do ohlasů dáváte i záporné ohlasy

 • Příspěvek "Zabijačková polévka na Družbě" zaslal náš čtenář z Uherského Brodu (jméno redakci známo):
Narodil jsem se sice v uherskohradišťské „staré porodnici“ ale vyrůstal v Uherském Brodě. V Uherském Brodě porodnice není a nikdy nebyla. Že ta stará porodnice (postavena v roce 1941 a zbourána roku 2011) byla zřízena „v době největší poroby národa“ jsem se dozvěděl až mnohem později. Otázku, proč okupanti dovolili výstavbu zařízeni usnadňujícího rozmnožování obyvatelstva určeného k vyhlazení, jsem neřešil. I když každý takový letopočet je podnětem k zamyšlení (podobně jako třeba údaj, že v roce 1943 byla ve Zlíně zavedena trolejbusová doprava, což byl významný mezník v rozvoji zlínské MHD).

Mohu se tedy nazývat rodilým Broďanem, nikoli v doslovném smyslu, ale v přeneseném určitě ano. Jako dítě jsem snadno nabyl dojmu, že město velikosti Uherského Brodu je tím nejlepším místem na světě. Ve velkých městech je hodně hluku, smradu a v neposlední řadě vysoká kriminalita. Jako dítě jsem si téměř myslel, že ve velkoměstě se neprojdete po ulici aby vás někdo neokradl, nepřepadl, nebo nezmlátil. Jako nevelké dítě jsem mezi velkoměsty nečinil rozdílu, mohlo to být Brno, Praha nebo třeba New York. Jakožto školní dítko jsem byl pečlivě instruován, že mám chodit že školy přímo domů (nebo k babičce), nikde se zbytečně nezdržovat a nebavit se s cizími lidmi. Nicméně i přes toto vědomí možného nebezpečí a potřeby dodržováni určitých pravidel se mi moje město jevilo jako velmi bezpečné místo. Za dětských let byl můj svět menší, zahrnoval jen část Uherského Brodu - tu kde jsme bydleli, kde jsem chodil do školy či městské centrum, kde byl Dům dětí a mládeže. Některé části města jsem jako dítě vůbec neznal. Avšak jak jsem rostl zvětšoval se i můj rozhled.

Sametový převrat jsem uvítal s nadšením a Havla jsem tehdy obdivoval. Bylo mi 15 let a bez sebemenšího zaváhání jsem se účastnil demonstrací organizovaných u Muzea Jana Amose Komenského. Pamatuji si na ty „revoluční“ svíčky u sochy a na soše Komenského. Dnes v nich vidím jakousi předzvěst svíček u Družby. Ovšem tehdy se mi budoucnost jevila velmi optimisticky.

V Uherském Brodě jsem zůstal i jako dospělý muž. Když někdo v Brodě řekne, že jde „do města", myslí tím centrum. Já jsem chodil do města celkem často. Mnohdy mne k tomu nevedla žádná povinnost, jen Genius loci (lat. Duch místa). Prošel jsem se, podíval do výkladů, poseděl v parku, sledoval městský ruch. Někdy jsem si koupil noviny a šel si je přečíst do nějaké hospůdky. Nepřišel jsem tam popíjet alkohol, ale objednal jsem si třeba kafé, kofolu, džus... I takto jsem si své město doslova vychutnával. Restaurace Družba nepatřila mezi mé top podniky. Nicméně jsem ji občas navštívil. Tato hospoda se počítala k brodským stálicím. Po tragickém útoku se novináři neshodli jestli leží v centru města, nebo mimo centrum. Leží mimo, avšak nijak daleko od centra. Od hradeb a míst kde se dříve nacházela Nivnická brána je Družba vzdálena necelých 200 metrů. Na této trase je potřeba přejít silnici, železniční přejezd a další silnici. Nacházejí se zde zde dvě důležité křižovatky. Ta první se nazývá „U závor“ a ta druhá „U Družby“. Družba byla vystavěna za komunistického režimu jako typické středisko občanské vybavenosti; v přízemí obchod s potravinami, v patře restaurace. Škatulovitá budova s velkými okny nezapře dobu svého vzniku. I název hospody zůstal původní. Za sametového režimu se využití přízemí měnilo – prodejna potravin, koberců a v současné době nábytku. Naproti tomu restaurace v patře existovala kontinuálně od dob komunismu až do 24. února 2015.

Už dávno vím, že mocenské složky sametového režimu (policie, státní zastupitelství...) tu nejsou proto, aby chránily občany, ale především proto, aby držely režim. Když je potřeba zmlátit nějaké demonstranty, zavřít nějakou holku za vylepování nálepek, kriminalizovat mikulášské besídky, či tahat po soudech vydavatele historických projevů, jsou hrdinové režimu aktivní až příliš. Ne snad, že bych se plně názorově ztotožňoval se všemi zmlácenými demonstranty, lepiči nálepek a maminkami z každé mikulášské besídky, ale proti terorizování občanů rozhodně protestuji. Tahat po soudech vydavatele historické literatury je další projev státní zvůle. Režim na místo prevence a potírání skutečné kriminality terorizuje lidi, kteří nikomu neubližují.

A jak to tedy bylo s Družbou? V ten den jsem si vybíral náhradní volno a odešel z práce o něco dříve. Protože jsem potřeboval ještě něco na internetu, cestou jsem se zastavil na místě, kde poskytuji veřejný přístup k síti. Když jsem otevřel stránku Seznamu, zajala mne zpráva na první stránce informující o střelbě v Uherském Brodě. Zprávu jsem si přečetl, ale nevyplynulo s ní, o jak vážnou situaci se jedná. Bylo to kolem 14.30 hod. a jednalo se o první neaktualizovanou zprávu z 14.04 hod. Má představa byla následující. Nějaká partička pijanů si zašla do hospody. Něco se vypilo a pohádali se. Tu jeden z nich vytáhl pistoli po svých kumpánech několikrát vystřelil, přičemž dva z nich postřelil (zpráva hovořila o minimálně dvou zraněných). Dále jsem se mohl domýšlet, že vystrašený personál zavolal policii a ta si odvedla roztřeseného pistolníka který, poté co si uvědomil svůj čin, se krčil někde v koutě. Policie rovněž zajistila odhozenou pistoli a zraněné odvezla sanitka.

Že se vše seběhlo poněkud jinak jsem se dozvěděl až po 16. hodině z radia; to se již mluvilo o osmi mrtvých. Stejně jako pro jiné Broďany i pro mne to znamenalo velký šok. Nedá mi to a doposud čtu každou zprávu o této události kterou zahlédnu. Nevím zda vážený čtenář uvítá krátké připomenutí události, nebo všechny základní údaje dobře zná z médií. Budu tedy vycházet ze skutečnosti, že se jedná o hodně medializovanou událost a základní informace se dají vyhledat na internetu. Že policajti v neprůstřelných vestách z místa činu utekli aniž by se zmohli na něco kloudného se ví. Že pachatel nebyl žádný dobrý střelec a při prvotním útoku své oběti pouze postřelil, to mám potvrzeno od lidí kterým se podařilo z restaurace uprchnout; oběti dorážel dodatečně ranami do hlavy. A víte jak došlo k těžkému zranění účetní? V době kdy se policajti u hlavního vchodu oblékali do neprůstřelných vest, nenapadlo nikoho zajistit vchod zadní. Účetní nepozorujíc nic neobvyklého normálně zaparkovala a šla zadním vchodem dovnitř, kde narazila na pachatele. Neuvěřitelné?

Po prvních zprávách o útoku mne napadlo podívat se na menicka.cz co bylo v osudný den na jídelníčku. Tak tedy:

Zabijačková polévka

1. Kuřecí plátek se šunkou, ang. slaninou a porkem, opékané brambory.
2. Vepřová kýta na paprice, knedlík nebo brambory.
3. Jelítkový a jitrnicový prejt, zelí, vařené brambory.

Nevěřil jsem vlastním očím, krutá to ironie. Restaurace Družba už asi otevřena nebude. Zanikne tak něco, co spoluvytvářelo tvář města po celá desetiletí. Osobně si myslím, že prostor by se dal vhodně využít pro zřízení stále expozice dokumentující kriminalitu za sametového režimu. Expozice by popisovala i následky havlovských a klausovských amnestií. Vím, že kriminalita byla v každé epoše a vždy bude. Nicméně trvám na tom, že nebyla vždy stejně rozsáhlá.
Zraněné paní přeji co nejrychlejší uzdravení, nejlépe bez trvalých následků, hodně zdraví tělesného i duševního a spokojený život. 

V osudný den bylo zavražděno osm lidi. Čest jejich památce!

 • Můj dědeček zahynul při sovětském náletu (čtenář R. J. z jihovýchodní Moravy):
Chtěl jsem Vám napsat, že jsem pravidelný čtenář Našeho směru už od prvopočátku. Obdivuji Vaši mravenčí práci při zjišťování podrobností a faktů, které pak uveřejňujete do Vašich článků. Jsem také čtenářem Vaší knihy Hitlerovi Češi, která je velmi zajímavá a poutavě napsaná. Už dlouho jsem se Vám hodlal napsat, že babička mé ženy (ročník 1924) byla nasazena v říši na práci a několikrát mi vyprávěla a vzpomínala jak to tehdy bylo. Určitě by nebylo od věci napsat i nějaký článek, nebo publikaci (očištěnou od polopravd a lží), jelikož se člověk dozvídá takové zajímavé informace, že se mu to nechce věřit. Vždyť doba Protektorátu byla je prezentována jako doba „temna“. Moje již zesnulá babička mi kdysi říkala, že když se vdávala (rok 1942), tak to bylo její nejlepší období života. O rok později se narodil můj otec a v roce 1945 zahynul při sovětském náletu můj dědeček. Bylo to na dráze, on byl strojvůdce ČMD. Oba bydleli v Brně, kde má i pamětní desku.  Nicméně, chtěl jsem Vám napsat, že Vám i ostatním držím palce při tomto politicky vykonstruovaném obvinění propagace. Těším se na další články a knihy, které si velmi rád přečtu.
 • Zkušenost s německými vojáky na Slovensku (čtenář Z. H., Kežmarok, jméno redakci známo):
Dobrý deň, so záujmom sledujem Vašu stránku a s údivom zisťujem, že Vaše informácie zapadajú do celkovej mozaiky o živote na tejto planéte. Dovolte mi reagovať na článok o cigánoch cez druhú svetovú vojnu a o aktivistovi p. Veselom

Pracujem ako projektant plynových zariadení, ale pracoval som vo firme Naftoprojekt Poprad a zúčastnil som sa aj stavieb na výrobu kyseliny citrónovej v spolupráci s Cheposom Brno. Tam pracoval pán Ing. C. (příjmení redakci známo), ktorý bol na základnej prezenčnej službe v Michalovciach r. 1955 alebo 1956. Ospravedlňujem sa, že to neviem presne, ale jeho rozprávanie je staré z r. 1988. Jedno letné ráno mali ako motorizovaná jednodka poplach asi okolo 4:00, naskákali do bvp a áut a ponáhľali sa na hranicu s Maďarskou ľudovou republikou zhruba pri Slovenskom Novom Meste. Aké bolo ich prekvapenie, keď na naše územie bolo deportovaných pešo s rukami nad hlavou asi 10.000 cigánov, slovami desať tisíc, a na maďarskej strane stáli pohraničníci so samopalmi a bránili im vrátiť sa. Toľko na bratské spolunažívanie južného suseda. Nemyslím, že by si tento seriózny človek pracujúci v zahraničnom obchode vymýšľal nejaké báchorky a podvody. Určite sa to dá overiť od ešte žijúcich pamätníkov. Toľko ku počtom cigánov v rôznych štátoch. 

A mimochodom, moju mamu a starú mamu v Brne časť Židenice vybombardovalo do tla americké letectvo, aby potom ako žobráci si hľadali náhradné bývanie, z ktorého ich aj tak vyhodili, museli si kúpiť družstevný byt. Nemeckí vojaci v Bíloviciach nad Svitavou sa správali slušne a druhá strana znásilňovala. V dvore rodinného domu totiž parkoval tank Tiger a musel dávať pozor, aby im nepoškodil dom. 

Druhá príhoda sa odohrala na Utekáči, kde boli sklárne. Tam prišli dvaja nemeckí vojaci, tiež sklári, pozrieť fabriku a partizáni ich chceli zabiť. Moja teta ich prezliekla do civilu a odviedla cez záhrady mimo obce. Aj tak cez Vianoce Wehrmacht zobral chlapov z Utekáča do Klenovca ako zajatých partizánov,medzi nimi aj môj otec a strýko, hoci ani jeden z nich nebol partizán. Môj starý otec zastavil dôstojníka nemeckej armády, upozorňoval ho na tento fakt. Dôstojník sa pýtal, že ako sa môže zaručiť, že nie sú partizáni, na čo starý otec odpovedal, že len svojím životom. O dva dni boli môj otec a strý ko prepustení. Toľko o "neľudskosti" Nemcov. 
 • V podstatě mám za zlé každému něco (čtenář Julius T.):
Jsem Čech, můj otec byl Čech a moje matka byla taky Češka, ale s lidmi ze Sudet a s Němci si dobře rozuměli, takže za to můj děda dostal 5 let kriminálu a problémy s úřady se táhnou dodnes. Málem nás odsunuli, že byl děda esesák. Učinil jsem si tak v dětství jistou zkušenost, že uniforma SS hrozně kouše, má pitomé knoflíky u puntu a musíte mít pod tím spodky, akorát háčky na opasek jsou docela chytrá věc, jenže být v tom celý den ..., no prostě válka musela být hrozná.     

Zkušenost mi pak dala pocítit, že vztah Čechů a Němců je zatížen chybami z obou stran a navrch se do toho po svém plete ještě každá mocnost, kterou tu zrovna máme. 

V podstatě mám za zlé každému něco. Hitlerovi vyčítám jeho Wagnerovství a Schönereriánství. Výsledek byl, že nás z války odstavil, čímž nás sice nevědomky chránil, ale třeba Moravec si nad tím zoufal, že vznikne generace, která nebude mít podíl na socialistické revoluci nového světového řádu. Představte si A.H., jak v Berchtesgadenu čumí na Alpy a v hlavě mu zuří Wagner. No to tam asi pro Čechy moc místa nezbylo. Považoval nás za Mongoly, k ničemu jsme se mu nehodili, nepočítal s námi a taky nám neměl co nabídnout. Kdejaký národ měl své SS, ne tak Češi. Ale budiž, o to víc pak padlo Němců, když Češi na frontu nesměli, takže tím ublížil nejvíc Němcům, tedy sám sobě, a dobře mu tak. 

Heydrich český národ kupodivu rehabilitoval. Byl  mladý energický a taky oblíbený a udělal důkladnou antropologickou analýzu českého národa. Byl to Němec, nemusel to dělat, ale přesto to udělal.Výsledek měl a má naprosto zásadní význam a jako Čech jsem mu za to vděčný. Díky němu je totiž možné říkat Rakušákům a Sudeťákům, že jsou oproti Čechům rasově méněcenní, což je zábavné. A  nebýt toho atentátu, tak bychom se za války neměli ani čím pochlubit. Takže nám vlastně byl ku prospěchu hned dvakrát.   

Čechům vyčítám, že jejich, tedy naše, státnost je jakási mdlá. Sokoli nám vymřeli, nacionalisty nemáme. Objeví-li se, stát je tvrdě setře. Takže nejsou. A není to národ, který tvoří nacionalisty, nýbrž jsou to nacionalisté, kteří  tvoří národ. Osobně si myslím, že Čechům je vlastní češství podle nadporučíka Lukáše: Jsme Češi, ale nemusí to nikdo vědět. (Dosud je mi záhadou, jak se vlastně nazýval Čech ve středověku, když to slovo se tu jaksi vylíhlo v 19. století. Dřív tu byla Bohemia z Boiohaemum od Bójů, ti pak zmizli do Bavor, viz Bayern-Boiern. No nebudu se do toho raděj zaplítat, ať nejsem za blbce, že ani nevím čí jsem.České dějiny dávají smysl teprve tehdy, když na Čechy pohlížíme jako na slavizovaný germánský národ. Není to až tak moje myšlenka, myslím, že autorem je Vandas, rozhodně se to dokázat dá, takže by se to tady mělo hlouběji probrat.) 

Asi jsme po válce zabili víc Němců, než bylo zabito za války Čechů. Ale za války jsme zabili tak málo Němců proto, že se to nesmělo, a tak se to dohánělo po válce, protože to už šlo. Člověk sice nesmí vše, co může, ale beztrestnost a špatné svědomí nám při tom byli dobří pomocníci, a to je přece lidské. 

No ono to pak je takové perverzní, když se pak objeví někdo, kdo tu stojí, má jméno a předkládá účet za starou křivdu. Ale s tím ať na nás nechodí, to my jsme byli vždycky kladní.   

Když se někdy začtu do Mein Kampfu, tak si připomínám, že autor to píše pro Němce, mluví k Němcům, nee ke mně a kdybych mu i nabídl že se k němu přidám,najdu tam i odpově: Der Mächtige ist am mächtigsten allein... Nechce nás.(!) Dva miliony Slovanů byly v SS, statisíce jich za německou věc položili život. Ale Němec se k nim nezná, raději prohraje, než by se Slovany zvítězil. Prostě nechce ani Čechy ani Slovany, chce být Mächtig und allein. Pozor na to!! Nejsme jim dost dobří. Můžete se nakonec octnout v situaci, že k vlastní škodě taháte za Němce kaštany z ohně a dostanete za to pět let jako můj děda.   

Jinak německý nacionalismus je založen na jazyku, ne na místě původu, takže kupodivu lze se stát německým nacionalistou, ovšem Němci jsou lidé, kteří jeden druhému nic nedopřejí, takže se připravte i na leccos nepříjemného.

Je tam v Německu taky hodně udavačů, říká se jim V-Mani a ti mají zradu jako profesi. To my moc neznáme.    

Bylo by asi iluzorní si myslet, že my tady ten staletý česko-německý problém vyřešíme. Co bychom ale udělat měli, je celou tu minulost  oddémonizovat.T řeba tím,že si o tom povídáme.  
 •  Vzájemné ovlivňování Čechů a Němců (čtenář P. L. z Kladna)
Osobně jsem velmi pyšný na všechny vojáky české národnosti, kteří bojovali v německých vojenských silách proti bolševikům. Reaguji tak na článek o ,,Historii cs". Asi dva měsíce se zabývám, jako naprostý amatér, rodokmenem našeho rodu. Ještě na počátku října jsem nevěděl nic, dnes vím, že moji prapra... předkové přišli do Čech z rakouských Korutan, v 15.století. A já sám se považuji za Čecha, s německými, respektive (podle zjištění) rakouskými kořeny. Země Koruny České VŽDY patřily do svazku Svaté říše římské národa německého. A český král byl jeden z nejvýznamnějších kurfiřtů (tedy těch, co volili římského krále) a patřil mezi nejvlivnější představitele této Říše, ač nebyl Němec! To vše je jen důkaz o pevném spojení Čechů a Němců. Jedni ovlivnili druhé. Toto spojení je jen a jen k duhu našemu národu. Bohužel, vliv našeho umístnění v Evropě (geografickému) má za následek ředění našeho národa mnoha vlivy. Centrem Evropy, v němž se nacházíme, procházelo mnoho různých národností, které zde zanechaly svou genetickou stopu. Takže hovořit dnes o Češích jako Slovanech, je dnes poněkud problematické. Jsme národ hodně smíšený. Bohudík, či bohužel? Tuto otázku si zodpoví každý tazatel podle svého svědomí.
 • "My na Slovensku máme problémy s Maďary, ale já s nimi vycházím nadprůměrně dobře" (čtenář F. R.) 
Veľmi vám ďakujem za váš čas pre tieto stránky, som nadšený že je niekto ochotný informovať verejnosť o pravde, aj keď môžete byť za to perzekuovaný. Nejde len o informovanie ale aj o pokus vytvoriť diskusiu o zakázaných témach, prelomiť tabu. Ako Slovák som dvojnásobne rád, my u nás sme buď leniví, keďže si to môžme prečítať u vás alebo naozaj neschopní vytvoriť a udržiavať web na takej úrovni ako vy. Do budúcnosti dúfam prispejem dobrej veci i ja. Na druhú stranu, keď tak pozerám tie diskusie, ohlasy niektorých vševediacich, tak som niekedy vďačný že nie som z Čiech. Čo za bláznov to tam máte (Nie ste jediný CZ web kde sa prezentujú podobné indivíduá)? Niektoré ohlasy ktoré som čítal na vašej stránke mi neprídu normálne a dotyční by mali navštíviť psychiatra. Ako môže prirovnať niekto "zrudneho norskeho vraha" ku nacistovi keď dotyčný zabíjal práve ľudí ktorých by média označili práve za neonacistov? Najviac ma ale pobavil ten čo zjedol múdru kašu a snažil sa pomaly vykresliť váš psychický profil. My tu máme tiež rôznych "intelektuálov", ale tí vaši sú nesmierne "múdri" a šovinistickí. Majú vyrážky už keď počujú slovo nemec ... my máme problémy s Maďarmi, ale ja s nimi napriek tomu vychádzam nadpriemerne dobre, prečo sa o to nepokúsia aj ľudia u vás?
 • Přání (čtenář J. H., celé jméno redakci známo)
Jsem pravidelným čtenářem N.S. Chtěl bych poděkovat za spousty zajímavých článků, díky kterým jsem se jen utvrdil v tom, že novodobá historie naší republiky, potažmo celé Evropy, není zdaleka taková jak nám ji předkládá neomarxisticko bolševická propaganda v čele s mnoha pseudohistoriky a jinými žvatlali v různých médiích (TV, knihy, periodika atd.).Jsem rád a děkuji, že se nebojíte nazývat věci pravými jmény, i když je to v dnešní době velmi těžké! Přeji mnoho zdaru do další práce. PS: přeji výdrž při nesmyslné tahanici, kterou v současné době musíte procházet!!!
 • Poděkování (čtenář V. N., celé jméno redakci známo)
Úplně ze všeho nejdříve Vám chci prostě a obecně poděkovat, že jste, že existujete. Je až neuvěřitelné, že v tomto ,,rádobydemokratickém marastu" lze číst a publikovat volně a svobodně vše, co vás zajímá. Vůbec není samozřejmostí v našem světě mluvit tak, jak nám s prominutím zobák narostl! Na Vašem portále se člověk cítí jako v ,,Jiříkově vidění" To co si mnozí myslí, zde se vyslovuje nahlas. A proto Vám ode mne - Vašeho čtenáře a příznivce patří obrovský dík. Už jen to, že jste povznesli můj celoživotní zájem o PRAVDIVOU historii a literaturu. Dostalo se mi díky Vám přístupu ke koupi knih, které by dozajista za jiných okolností nebylo možné si pořídit. Cílená mediální lež, život s nepřizpůsobivými etniky, historická pokřivení dějin současnou vládnoucí mocí a permanentní upírání sociálních potřeb ČESKÝCH obyvatel z moci peněz a zbohatlíků nás vrhá do uzavřenosti a strachu před okolním světem. Vy jste světlo naděje. Sice maličké, nesmělé, ale obrovsky nadějné. Já Vám za to ze srdce děkuji. S pozdravem a přáním k dalším úspěchům Váš čtenář a příznivec V. N.
 • Poděkování (čtenář D. N., celé jméno redakci známo):
Dobrý den, rád bych Vám tím to poděkoval za velmi kvalitní a poutavé články. Od doby, co jsem na Vaše stránky narazil, jsem pravidelným návštěvníkem. Historie mě velice zajímá a z vlastní zkušenosti vím, že není vždy všechno tak jak to předkládají oficiální prameny.
 • Čtenář T.M. (jméno redakci známo):
Chtěl bych Vám poděkovat za Vaši jistě úmornou, neméně však záslužnou práci! Na stránkách nassmer přinášíte nejen poutavé a informačně cenné čtení, ale hlavně nastavujete zrcadlo "čecháčkovské" povaze, jež je tak zakořeněna ve většině tohoto národa uprostřed Evropy. Reakce některých pisatelů na Vaše články jsou plné invektiv a primitivizmu, bez sebemenší snahy o věcnou a hlavně relevantními důkazy podloženou diskuzi. To ukazuje, že cílíte správně. S pozdravem a přáním všeho dobrého T. M.
 • Novoroční přání (čtenář N.M., jméno redakci známo)
V závěru letošního roku bych Vám pane Beere (a Vašim spolupracovníkům) chtěl poděkovat za Vaši práci. Musím říct, že bez Vašich článků, překladů, úvah atd. bych se obtížně dostával k informacím, které dodnes zůstávají pod nánosem lží a propagandy. Ještě jednou děkuji.
 • Reakce čtenáře V.N.
Dobrý den, vážená redakce. Píši, protože jsem zkrátka zvědavý. Abych to vysvětlil hned na počátku: zajímám se v poslední době o vzestup totalitarizujících nálad v politickém i veřejném spektru a internet je pro tento soukromý "průzkum" skvělý nástroj. Googloval jsem a narazil i na stránky Náš směr (http://nassmer.blogspot.cz/), kde jsem si přečetl pár "oduševnělých" a odborně zasvěcených příspěvků ideologického guru Lukáše Beera. Jako takovou třešinku jsem prolétl i článek Ne proti českému národu (z pátku 6. července 2012), z něhož čiší "svazácká" štvavost (z lingvistického hlediska mohu dále např. z článku o pochodu gayů a lesbiček vypíchnout výrazy "ideologický teror", "jed multikulturalismu", "bezmezný individualistický hédonismus", "propagace západního životního stylu", "homosexualistická nátlaková ideologie"). U dalších článků je znát podobná demagogická dikce (např. po prvoplánově hodnotících, chrlených substantivech a atributech "stupidní smyšlenina", "rádobyhistorický podvrh", "neuvěřitelně hloupými, bulvárně podanými a prolhanými texty" z příspěvku ze 7. srpna 2012 nenásleduje žádná argumentace, žádné poskytování příkladů z inkriminovaných tiskovin), snaha vršením slov manipulovat se čtenáři, formovat je (slova cizího původu samozřejmě působí na nevzdělaného čtenáře jako jakési "potvrzení", že pisatel těchto řádečků je vzdělaný a kultivovaný člověk schopný konstruktivně myslet – sic!). Navzdory tomu, že pan Beer horlivě brojí proti "západní" manipulaci médii, sám vytrvale činí to samé.v nápadně podobném, i když křiklavějším, zoufalejším (někdy i hysterickém, obhrouble hospodsky ironickém) duchu. Dokonce se autor kazatelsky chvástá skutečností, že jeho stránky zatím nikdo nezakázal a že prý do redakce přišly od začátku existence stránek pouhé 3 dopisy (viz článek Ne českému národu), které varují před trestním stíháním kvůli článkům popírajícím holocaust apod., a jinak prý je většina dopisů podporou (cituji páně Beera: "naprostou většinu ohlasů tvoří právě pozitivní reakce čtenářů"). Proto také zasílám tento e-mail do redakce Našeho směru, a protože tuším že pan B. z ješitnosti splácá nějakou intelektuálně se tvářící omáčku na svou obhajobu, těším se, že můj dopis zveřejní, aby opět dokázal, že jeho "pravda" je pevná, nezpochybnitelná a neotřesitelná. Děkuji za pozornost, Váš V.N. (Pozn. redakce: čtenář se podepsal celým jménem a po dohodě s redakcí byly zveřejněny pouze jeho iniciály.)
 • "Velmi si vážím Vaší práce"
Dobrý den, pravidelně Náš směr navštěvuji a velmi si vážím Vaší práce! Děkuji Vám za tuto výbornou práci! Jan Musil
 • "Parádně napsané články"
Dobrý den, Velice rád se na Vaše stránky vracím, parádně napsané články, velice zajímavý pohled na věc, no co dodat prostě super, jen tak dál. S pozdravem Jan Rada
 • "Neboj, všeho času!"
Přijde doba beere kdy takový weby jako provozuješ ty budou zrušeny. weby komunistické,fašistické,nacistické a takové jaké máš ty budou zrušeny.Vychvaluješ protentokrát a v tvém podání to snad byl ráj že? Samozřejmě že v porovnání s Polskem nebo SSSR a vůbec východem to bylo lepší ale to nemění nic na tom že po válce by tady pro čechy nebylo místo. Popíráš že češi byly vyhánini ze sudet atd. Č***** blbej studuj dobové prameny jak to bylo. Škoda slov pro takovýho parazita.Můžeš si s č****** krystlíkem podat ruku.To je taky pěknej z*** tak hojně cituj jeho knihy a články vole! Neboj všeho do času. Tvůj web je podobný jako mladých komunistů(SMK,nebo KSM,nebo Komsomol)taky pěkní z**** jen akorát vychvalují Gottwalda,Stalina,Lenina,Komunismus atd Ty zase Henleina a podobně každý něco jiného ale taktika a způsob prezentace je stejná. Beere běž do p*** !
Renata Schneiderová
 • "Emanuel Moravec to vystihl přesně"
Dobrý den. Nemohu, než reagovat na slova pana ministra Moravce. Že to ale vystihl přesně!! Mám na mysli tu část projevu, ve které mluví o poválečném vlivu bolševického Ruska s jeho západních spojenců na české země, zejména na hospodářství zemědělství. Byl snad jasnovidec...přesně tak se to stalo. Nejprve komunistická svévole a zruinování průmyslu a sedláků, posléze po ,,převratu" dokonání devastace ze strany EU. Jen tady to netušil, místo EU hovořil o Velké Británii. Bohužel my v tom musíme žít. Myslím, že kdyby to evropské národy jen trochu tušily, co po porážce Německa nastane, tak by se na jeho stranu přidalo mnohem víc bojovníků a národů. Jenže kdyby v historii lidstva neplatí.... Petr Ladman Kladno
 • "Odstrašující případ hraničící s neonacismem" (čtenář E. M.)
Vážený pivní Lukáši !!! Velmi děkuji, že jsem mohl nahlédnout do stránek nassmer a mohu každému ukázat tento odstrašující případ hraničící s neonacismem. Alespoň vím, že si musím dát pozor na podobné zkreslování historie a současnosti a že stále jsou lidé, kteří stále dokáží ospravedlňovat zrůdnost nacismu naprostými manipulačními žvásty. Jsem rád, že i většina německy mluvících lidí, Vaše názory nesdílí a že jsou to pouze výkřiky. Jenom přemýšlím, jestli mám ještě podat trestní oznámení. Nicméně po zrůdném norském masovém vrahovi (a nacistické pohlaváry k nim také řadím), vím že to nemá nakonec smysl a vás to nijak nepřesvědčí a opět se skováte za jiný server. Ve všech národech je převážná většina lidí, kteří toto myšlení nepřijmou a to mě utěšuje a uklidňuje.
 • "Kolaborantský pronáckovský hnus" (Čtenář, který se podepsal jako "Dan Novák")
Hnus, hnus, kolaborantskej pronáckovskej hnus...Řiťolezci táhněte do rajchu! Nic odpornějšího než Vaše názory žádný Čech nikdy nevyplodil. Hanobíte statečné odbojáře a oběti řádění německých válečných vrahů. Kdo vás platí, sudeťáckej landsmančaft? Kdyby vaše příbuzný "prohnali" nácci "lázněma Osvětim", tak byste mluvili jinak... Touhle antislužbou v konečným důsledku rozhodně klidnýmu soužití národů ve společné Evropě neprospějete. Je potřeba říkat pravdu, v kontextu doby a né ty dějiny pořád účelově prznit. Je to od zdi ke zdi. Napřed dějiny vykládal proruskej komanč a teď prozápadní (nebo spíš proněmeckej) řiťolezec..
 • Proč obsadil Adolf Hitler české země?
Vážení přátelé, se zájmem sleduji již léta Váš server. Přinesl mi v mnoha směrech mnoho cenných informací. Díky za ně. Zvláště mne zajímá samotná WWII a vše, co jí předcházelo.
Jak tak léta čtu množství knih, velmi málo se z nich dozvídám o okolnostech obsazení Sudet a samotné okupace ČSR.Mám na mysli informace, ne bláboly, co produkuje Ústav pro studium toalitních režimů a jejich ekvilibristiku např. v pořadech Historie.cs. Mnoho věcí objasňuje v Zamlčených dějinách T.Krystlík, mnohé objasňují Hitlerovy polemiky v Besedách u kulatého stolu, ale přesto mi, a já doufám, že by to zajímalo i více čtenářů, chybí jednoznačně okolnosti, které vedly k obsazení Republiky.
V sérii Vašich článků o K.H. Frankovi jsou zachyceny jeho argumenty, které vykládá z historického hlediska. Vím též, jak byla nebezpečná Benešova politika.
Přesto mi není zcela jasné, proč Hitler zabral naši zem. Je již všeobecně známo, i když "historikové" tvrdí pravý opak, že to nebylo z nějaké nenávisti vůči Čechům či z důvodů poněmčení nebo vyhlazení.
Pokud bych tedy mohl mít na Vás nějaké přání, prosil bych za ucelený objasňující článek nebo alespoň odkazy na vhodnou literaturu či solidní stránky.
Děkuji moc
Váš věrný čtenář
Michal Novák
Zlín
 • Názor čtenáře Jiřího Havránka:
...poválečné chování Čechů k němcům je pochopitelné a omluvitelné a není třeba ho rozmazávat a nebo se dokonce omlouvat...nejlepší němec je ten,co už není....vždy jsme na fricky doplatili a dnes na huny dojedeme zvlášť tvrdě,ono co se děje dnes,je vlastně třetí světová válka...nikdo mě nepřesvědčí,že se germáni za dvě generace změnili a z vlků se stali beránci,to si může myslet jenom blbec...jen pochopili,že to kvérama nepujde a že prachama to bude lepší a ještě se dá na tom vydělat....vemte tak dva - tři němce,vrazte do nich pár panáků a uvidíte jak se změnili...když jim k tomu pustíte nějaký ten pochod - nejlépe "dojčland,dojčland ybr ales" nebudete se stačit divit - to funguje, mám to vyzkoušený......JH PS:konec konců jste taky němec né.....
..Článek o o atentátu je bezvadný. Všichni, kdo se tématem poctivě zabývají, vědí, že šlo řízenou provokaci Beneše a lidí kolem něj. Věděli velmi dobře, že jestli se nic nestane, bude protektorátní obyvatelstvo Čech a Moravy považované za sympatizující s Říší. Ostatně samotná pozice Beneše, bývalého prezidenta, nebyla právě dvakrát optimistická. Britové ho nechali spotřebovávat zlatý poklad, který sebou na útěku z ČSR vzal, a neposkytli mu vůbec žádné zvláštní podmínky k existenci co by uznávané hlavě státu. To se po atentátu postupně začalo měnit a po válce snad právě atentát umožnil Benešovi návrat do Prahy v roli člověka vydávajícího se za prezidenta. Je v této souvislosti zvláštní, že mu nikdo nepřipomínal jeho předválečnou abdikaci. I to mohlo být ovlivněné úspěšným atentátem, který v rámci medializace vše ostatní zastínil.
Jediné co ve Vašem textu chybí je skutečnost, že Němci na atentát - "provokaci" skočili a nechali se vtáhnout do masomlejnu. Možná by nebylo od věci téma rozvinout směrem k událostem například v Bělorusku, kde vypalování a vyvražďování vesnic nabylo obludných rozměrů - šlo tam hlavně o "boj" proti partyzánům a snahu Němců o zlomení odporu obyvatel - takové srovnání se situací v protektorátu by mohlo být opravdu podnětné.Asi by nebylo od věci srovnání Protektorátu rozšířit o další obsazené země - Francie, Holandsko, Polsko a podobně... (Čtenář A.V., celé jméno redakci známo.)
..Skvělý a pravdivý pohled na tzv. atentát. Díky. Za sebe jen mohu dodat, že to nebyl ani vojenský čin, ani dílo odboje, ale prachsprostý čin teroristický!!!! On byl v protektorátu v podstatě klid, dělný a pracovitý český lid zažíval vpodstatě blahobyt, dělník se nikdy tak dobře neměl. Naše země byla ostrůvkem klidu v rozbouřeném moři. Jen těch skvělých filmů,co v té době ,,útisku" vzniklo!!! Moje babička, matka mé matky, mi vždy tvrdila, že se nikdy neměla lépe. Byla to chudá a pracovitá žena, skvělá kuchařka a hospodyně, dodnes na ni s láskou vzpomínám, měla srdce na dlani. A Lidice mám za humny, jsem Kladeňák.To byla krutá a nesmyslná daň, za zviditelnění se pana ,,prezidenta" Beneše a jeho nohsledů. Jen taková malá otázka na závěr: Kdo ho tím prezidentem zvolil? Sám abdikoval, byl zvolen dr. Hácha. Ještě za ,,druhé" republiky. Kým byl a hlavně kdy zvolen pan Beneš??? (Čtenář Petr L., příjmení je redakci známo.)
 • Čtenář D.J. (jméno redakci známo) o stránkách "Náš směr" ve svém mailu z 4.3.2011:
...dovolte, abych ocenil Váš pohled z jiného břehu na problematiku dějin 20. století. Jako učitel na střední škole vždy zdůrazňuji u žáků, aby se na jakýkoliv problém dívali z jiné prespektivy z opačné strany a každou informaci kriticky posuzovali. Vaše články na téma českých legionářů, postavy Edvarda Beneše, či vývoji událostí v roce 1918 je přesně to, co je potřeba k rozrušení černobílého vnímání světa, které vede k jeho zjednodušování a mystifikaci. Fandím vaší činnosti a osvětové historické práci...
...občas se začtu do článků,které prezentujete na Vašem webu.Většinou mne to donutí zamyslet se nad podáním historie, tak jak je obvyklé...Ovšem po přečtení dopisu starostovi Drážďan jsem nabyl přesvědčení i o manipulaci z Vaší strany.Konkrétně jak můžete ospravedlňovat nálety na Varšavu a podobně?
Německo napadlo Polsko a jiné země a ty se z pochopitelných důvodů bránily. Nezastávám se v žádném případě šíleného náletu na Drážďany a jiná města, ale nebylo by dobré manipulovat s historií podle toho jak to právě vyhovuje! Je dobré a není to asi dnes zcela možné,brát určité situace v daném kontextu.
V textu je zmínka, jak Lukašenko do médií před volbami nikoho jiného pořádně nepustil, a k tomu u mám jen dovětek, že česká média v momentu založení strany Top 09, která ani neměla za sebou ustavující sjezd, protože neměla žádné členy, dostala prostor, jako by se jednalo o dobře zavedenou a reflektovanou stranu. Krátce po založení ostatně nejmenovaná sociologická agentura, specializující se na výzkumy veřejného mínění, "vyzkoumala", že topku by volilo kolem 9% obyvatel a to tím pádem stranu automaticky řadí mezi strany, které významně zasáhnou do volebních výsledků. Pak to pokračovalo až do voleb stylem, kdy v ČT vznikl tak říkajíc kanál pro topku, kdy byly vysílané dlouhé přenosy ze sjezdů, tiskovek. Představitelé topky ani nestihli dávat na všechny strany interview... To byla názorná ukázka západní demokracie. Nechápu, co v tomto kontextu lze vyčítat lidem typu Lukašenka, který nedělá nic jiného.
 • Leser Hans Mirtes zu "Das Wiedersehen" (Erinnerungen von Mathilde Najdek, Weihnachten 2010):
Ich bedanke mich für die schönen u. guten Weihnachtswünsche. Machen wir so weiter - wir müssen uns wieder näher kommen, denn wir haben Jahrhunderte lang zusammengelebt. Aus meiner Familie könnte ich viele Beispiele erzählen. Sie ist durchdrungen von tschechischem u. deutschem Blut...
 • Reakce na článek "Obklíčit Rusko, vzít si na mušku Čínu" z (27. a 28. 11. 2010). Čtenář A. V. (jméno a příjmení redakci známo) napsal:
V článku je hodně velmi odvážných tvrzení stojících na pouhé víře autora. Myslím, že je to spíš pokus o literární fikci, podobnou do jisté míry té, kterou v knize "Střet civilizací" napsal Huntington v závěru jako jednu zmožných hypotéz budoucích konfliktů a jejich zdůvodnění.
Tyto strategické "hry" jsou sice čtenářsky vděčné, ale poměrně hodně vzdálené realitě. Každý ví, že čím větší je utvořený svazek nějakých států pod jedinou vlajkou, tím více mu hrozí naprostý kolaps. Ostatně je to vidět na válce v Iráku i Afghanistánu. Žádné velké NATO se nekoná. Pološílení Američané tam bojují stejně jako předtím Rusové více jak 9 let a jediným konrétním výsledkem je naprostý úpadek reputace US-Army od dob prohrané vietnamské války. Američané sice mají velké plány, ale naprosto žalostné výsledky. Porazit Srbsko není pro Němce a Francouze problém. Na Rusko zaútočily tyto země v historii již několikrát a vždy prohrály. Nemyslím, že budou mít jakýkoli důvod to v době jaderných zbraní zkoušet znovu...
 • Jaké bylo procentuální složení popravených Čechů za Protektorátu vzhledem k oficiánímu trestnímu odůvodnění vůči nim? (Z mailu čtenáře J.T., 2. 11. 2010)
Na doporučení jednoho českého významného historika jsem se dostal k Vašemu webu.
Zajímám se o historii, dříve i profesně, a tak jsem přivítal možnost si přečíst zajímavé údaje z české historie - a nejen české. Díky svobodě šíření názorů a informací mají lidé možnost se seznámit i se skutečnostmi, o kterých neměli do té doby ani ponětí (viz příspěvky diskutujících). Zvídavý člověk je vždy rád, když se něco nového dozví.
.
Protože se zajímám především o historii novější, o řadě událostí (divoký i organizovaný odsun našich německých spoluobčanů po osvobození v květnu r. 1945 - například!) jsem si již několik studií přečetl. Ale při prvním orientačním přehlédnutí Vašeho webu vidím, že zde najdu ještě mnoho dalších, mně zatím neznámých skutečností. Chci Vám za ně poděkovat.
.
Samozřejmě - ale opravdu zatím jen při velmi orientačním zhlédnutí - jsem narazil i na články nebo spíš části, se kterými nemohu souhlasit. Domnívám se, že především dnešní Izrael Vám "leží v žaludku", ale i Obamova Amerika. S tím druhým bych souhlasil, však dnešní volby do Kongresu snad ukáží prezidentovu budoucnost. Ale politika Izraele? Ve Vašich článcích (a znovu připomínám moje dosud jen opravdu letmé přečtení, a pokud se mýlím, tak se hluboce omlouvám) jsem nikde nenarazil na politiku dnešního Íránu vůči Izraeli, na stoupající nebezpečí jeho "utopení" v arabském "moři" a z toho vyplývající chování - politiku, která nemůže být podobná třeba evropské, demokratičtější.
.
Spojení křesťanství a židovství - to je další téma. Myslím, že mají k sobě opravdu blízko, že na sebe do určité míry navazují, že k nám do Evropy jejich spojení patří, na rozdíl od cizorodého islámu. Ale to jsou úvahy, na které se necítím, nemám tolik vědomostí. Jen vím jedno. Ale to se týká i naší země. Pokud se někam přistěhuji, kde je jiná kultura, kde jsou jiné mravy, zvyklosti, musím se přizpůsobit já a ne domácí většina mně.
.
Vážený pane Beere, tolik jsem chtěl sdělit k Vašim zajímavým webovým stránkám.Ale mám jeden dotaz. Potřeboval bych radu. Nikde jsem nenašel údaje týkající se procentuálního složení nebo číselného vyjádření českých občanů, kteří byli v v době 2. světové války popraveni nebo uvězněni v koncentračních táborech. Jde mi o to, zda existují nějaká čísla, kolik lidí bylo takto potrestáno:
.
a) z politických důvodů, popř. za odbojovou činnost
b) z hospodářských důvodů (zabití prasat načerno, porušení nařízení tohoto typu)
c) za kriminální přečiny
d) popř. z jiných důvodů
.
Mám dojem, že po skončení války, se řada navrátivších z koncentračních táborů, kteří se tam nedostali zrovna z nějakých vlasteneckých důvodů, snažila z této skutečnosti, jak se říká, vytlouct kapitál a byli mezi těmi, kteří se nejvíc provinili na sudetských Němcích.
.
Pane Beere, ještě jedna věc by mne zajímala. Máte jistě přehled o nějakých publikacích vydávaných našimi bývalými německými spoluobčany. Píše se někde, když se posuzuje odchod českého obyvatelstva z pohraničí po Mnichovu, jací lidé museli odejít, lépe řečeno, lidé jakého postavení, zaměstnání byli Sudetoněmeckým Freikorpsem čili ordnery vyhnáni? V některém článku na Vašem webu se ten problém vůbec zlehčuje. Je faktem, že v odtrženém pohraničí zůstaly tisíce Čechů, ale je taky skutečností, že tisíce musely svůj domov opustit. To je právě důvodem pro řadu lidí, proč bylo spravedlivé podobným způsobem se vypořádat se sudetskými Němci. Mám dojem, že šlo hlavně o státní zaměstnance, ale nikde jsem se to nedočetl, ale ani renomovaní historici mi to nepotvrdili.
Krátká odpověď redakce: Existují například dílčí, časově omezené přehledy o počtech popravených, které zároveň zohledňují důvody "trestu", tedy zda byly například politického rázu (ten může být ještě konkretizován) nebo například hospodářského (hospodářské delikty za válečných podmínek). Tento materiál bohužel není celistvý, ale bude na Našem směru také publikován. V plánu je taktéž malý experiment, jehož výsledek může být taktéž velmi zajímavý: na základě seznamů popravených, které byly zveřejňovány např. v denním tisku, může být provedena celková roční sonda (např. za rok 1943), kdy popravené osoby budou rozčleněny do kategorií dle důvody pro jejich stíhání. Tato metoda sice není zrovna naprosto spolehlivá a má své slabiny, může ale posloužit jako orientační pomůcka.
K tématice odchodu resp. tzv. vyhánění českých občanů z pohraničí se podrobně vyjadřuje práce "Českoslovenští přestěhovalci v letech 1938-1945" J. Šímy, která je na tomto webu publikována, viz.archivní výpis vybraných článků, (seriál zatím bez zakončení). V rozcestníku u těchto článků narazíte na související články, které se zevrubně problematice věnují, jako například článek Tomáše Krystlíka.
 • Preuβische Allgemeine Zeitung (Das Ostpreuβenblatt), 25. 4. 2009: