úterý 15. března 2016

Špinavé divadlo v Idomeni: Azyloví aktivisté při inscenaci působivého drama pro média vědomě riskují životy svých „uprchlíků“

Fotografie dosvědčují divadlo azylových aktivistů 
Webové stránky Junge Freiheit označily azylové aktivisty na fotograficích 
přímo v akci. Snímky hovoří za sebe.
Fotografie vyčerpaných „uprchlíků“, kteří se z posledních sil pokoušejí překonat řeku u Idomeni, aby se dostali z Řecka do Makedonie, obletěly od pondělí celý svět. Po vícero týdnů se více než 10.000 osob na svém tažení do střední Evropy zdráhá nechat se dopravit do lépe zařízených ubytovacích zařízení v řeckém vnitrozemí. To proto, že těmto lidem nejde o únik před hrůzami války, ale o usídlení se ve vybraných zemích Evropy, zejména v Německu. V pondělí se pak téměř 2000 osob „na vlastní pěst“ rozhodlo ilegálně vkročit do Makedonie. O tom ostatně informovala i česká média, jež také citovala vážné podezření, že přítomní „levicoví“ azyloví aktivisté nejenže „uprchlíky“ při tomto ilegálním překročení hranic podporovali, ale pravděpodobně je k tomu i aktivně nabádali. Konkrétně se hovoří o letákovém návodu v arabštině, který osobám účastnícím se tažení do střední Evropy poskytoval konkrétní tipy, jak se dostat přes hranice. Německý list Junge Freiheit na svých webových stránkách dnes zveřejnil mnoho vypovídající fotografie, zachycující azylové aktivisty, jak přímo podporují tzv. utečence při inscenování dramatických scén pro světová média.

Rakouský deník Kronen-Zeitung pod titulkem „Utečenci byli vědomě posláni do řeky smrti“ mimo jiné uvádí, že má informace z rakouských policejních kruhů, podle nichž byli „uprchlíci vědomě při tomto pochodu v Idomeni vystaveni nebezpečí smrti – a na druhé straně řeky přitom čekaly televizní týmy a novináři“. Makedonské úřady prý zatkly asi 30 novinářů, jež byli obviněni z ilegálního překročení hranic.

Stránky Junge Freiheit převzaly fotografie německého aktivisty-fotonovináře Björna Kietzmanna, jenž patřil také mezi krátkodobě zatčené. Fotografie ukazují zcela jasně, jak „levicoví“ azyloví aktivisté – na některých fotografiích je jich spolu s novináři více než samotných utečenců – obklopují své statisty v podobě uprchlíků ze všech stran. Ovšem, jak známo, při překročení řeky přišli o život dva muži a jedna žena z Afghánistánu. Utopili se, když se tímto způsobem chtěli dostat do Makedonie. Ve zmíněném letáku je řeka označována jako „vyschlá“, neodpovídá to ovšem aktuálně pravdě. Kronen-Zeitung se proto ptá: „Kdo by mohl mít zájem na tom, aby po celém světě kolovaly obzvlášť dramatické obrázky s ženami a dětmi, jimž voda sahá až po břicho? A kde byly tyto arabské letáky vytisknuty a rozmnoženy? Určitě ne v nějakém kempingovém stanu pro dvě osoby.“ Podle deníku zpravodajské služby vidí za produkcí a rozšiřováním letáku pomocné organizace.

A skutečně, při pohledu na fotky je nápadný velký počet lidí, jež „uprchlíkům“ pomáhají překročit řeku – evropsky vypadajících lidí s typickými účesy „levicových studentů“. Stejně tak existuje mnoho fotografií, na kterých lze v řece vidět více novinářů než utečenců. Na některých snímcích to na první pohled vypadá dramaticky – uprchlíci se musí prodírat hlubokou proudící vodou – jedná se ale o ostřihané fotografie, protože ne kompletních záběrech můžeme rozpoznat, že kolem dokola ve vodě stojí všude novináři a aktivisté a snaží se zachytit na svých fotoaparátech co nejlepší – rozuměj: co nejvíce dramatický motiv. Podle listu Kronen-Zeitung se na přechodu řeky, zinscenovaného pro televizní týmy, zúčastnili Němci a Rakušané. Přechodně byla makedonskými úřady zatčena i jedna žena z Vídně, které působila ve straně Zelených. (-lb-)