
Do redakce přišel tento týden krátký mail od stálého čtenáře Našeho směru. Jeho autor nezávisle na zveřejnění článku Lyžování u „fašistů“ náhodou také reagoval na text Václava Vlka st. a zaslal svou reakci redakci Neviditelného psa. Čtenář ing. Pavel Sagner následovně obdržel poděkování této redakce za vyjádření svého názoru. V dopise pana Sagnera se píše:
„Pane Vlku, narazil jsem s měsíčním zpožděním na Váš článek "ISLÁM: Až jsou z polonahých holek magoři". Pokusy o křečovitý humor, kterými překypuje, nechám nyní stranou. Především Vám chci sdělit, že Vy evidentně nevíte vůbec nic ani o tradičním ani o současném islámu, o jeho duchovní podstatě, o principech muslimské rodiny. Váš výklad pohnutek, které údajně vedou mladé muslimy k extrémismu, je nejen naprosto povrchní, ale prostě směšný. Nedokážete se oprostit od primitivního prizmatu nazírání odlišné kultury přes rádobyevropskou nadřazenost. Vy snad dokonce máte i potíže se zeměpisem, protože Aqaba neleží v Jemenu ale v Jordánsku. Je smutné, že patrně patříte k autorům (a těch je dnes v českém tisku většina), kteří šíří překroucené a nepodložené informace o jiné kultuře, a přispíváte tak k šíření islamofobie - z falešných a vylhaných důvodů. Abychom si rozuměli - já vůbec nejsem obhájce islámu. Chovám silné přesvědčení, že islám do Evropy nepatří, je s naší tradicí, spiritualitou a kulturou zcela nekompatibilní. To, že máme u nás v Evropě problémy s muslimskými etniky, to není ovšem vina muslimů pokoušejících se o nějakou conquistu, ale je to vina našich stupidních politiků, kteří prosazují tak sebevražednou imigrační politiku! Pak se ovšem pan Kadáfí může snadno holedbat vysokou porodností v muslimských komunitách usazených v Evropě. Ano, na islámu není nic špatného, jen prostě patří do svého původního prostoru, kde se po staletí vyvíjel. Tam my ovšem nemáme právo jej soudit, a už vůbec ne způsobem, jakým to činíte Vy. Odlišné kultury se nemají mísit, ale měly by spolu vždy umět komunikovat ze svých pozic! Jen tak lze zachovat vzájemný respekt, porozumění v odlišnosti a ergo facto také mír. Články, jako je ten Váš, možnost takové komunikace bohužel zcela znemožňují.“
Náš směr doporučuje: Jak vidí arabskou kulturu Šádí Shanaáh žijící v České republice. Autor se kriticky a zajímavě pokouší zodpovědět na otázku, co se mu na islámu resp. na arabském světě líbí a co ne a co by mohlo možná inspirovat i Středoevropana.