středa 6. března 2013

Pravý důvod výslechu na kriminální policii vydavatel Kamas nezná. Nemusí jít vůbec o autorská práva k Hitlerovým projevům, podotýká.

Co je skutečným důvodem šetření ohledně vydané knihy
s Hitlerovými projevy?
Českými informačními portály a online vydáními deníků proběhla dnes zpráva ČTK o tom, že majitelé brněnského vydavatelství guidemedia etc Pavel Kamas a Lukáš Novák ve středu dopoledne „odmítli na policii vypovídat k tomu, zda jsou skutečně držiteli autorských práv“ k publikaci Adolf Hitler: Projevy, která vyšla v prosinci loňského roku. Pavel Kamas dnes bezprostředně po své návštěvě kriminální policie při Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje v Brně také poskytl telefonický rozhovor deníku Právo. Vydavatel Kamas potvrdil dnes Našemu směru, že skutečný důvod předvolání nebyl jemu ani jeho kolegovi Lukáši Novákovi ze strany policie vůbec sdělen. Postup vyšetřovatelů označil Kamas mimochodem za velmi „slušný a profesionální“ a rozhovory prý proběhly ve vlídné atmosféře. Nicméně skutečný důvod, který vedl ke Kamasově předvolání na brněnskou kriminální policii, vydavatel sám nezná, protože poskytnutí této informace mu bylo zamítnuto.

Je tedy otázkou, zda ČTK obdržela mimo to další informace přímo od policie a vychází z toho ve své zprávě, kde se výlučně tematizují autorská práva. Kamas přitom ovšem nevylučuje, že stejně tak může jít o podání trestního oznámení kvůli „propagaci nacismu“, jelikož například již v loňském roce došlo na facebookovém profilu vydavatelství guidemedia etc k výhrůžkám respektive náznakům ze strany jednoho návštěvníka stránek, že hodlá v tomto smyslu podat trestní oznámení. A internetový portál Romea.cz označil například vydání Hitlerových projevů loni za „otevřenou propagaci nacismu“.

Pokud by šlo skutečně o autorská práva k projevům Adolfa Hitlera, odmítl Pavel Kamas, že by je vlastnila spolková země Bavorsko. Vydavatel Hitlerových projevů se domnívá, že Bavorsko je držitelem autorských práv pouze ke známé knize Mein Kampf. Poukázal na Hitlerovu závěť, v níž německý Vůdce odkázal majetek politické straně NSDAP, nebo německému státu. V té době platil v Německu zákon z roku 1901, jakási obdoba současného autorského zákona, a podle něj se autorská práva vztahují na psané slovo, nikoli na projevy, uvedl Kamas.

V této chvíli ovšem není potvrzené, že by byl dán podnět k vyšetřování majitelů brněnského vydavatelství z důvodu porušení autorských práv. S podobnými spekulacemi přišel v loňském prosinci nejprve zpravodajský portál iDNES.cz, jehož redaktoři za tímto účelem oslovili prý i pracovnici právního oddělení bavorského ministerstva financí. Stejně tak je stále otevřené, zda ČTK ze strany vyšetřujících orgánů skutečně obdržela na rozdíl od Pavla Kamase víc konkrétnějších informací o skutečnostech, které daly podnět k šetření, a nebo jde v této zprávě také pouze o čisté dohady. Pavel Kamas na dotaz Našeho směru nevyloučil ani jednu z obou možností. (-lb-)