Foto: Screenshot ČT 24 |
V druhé části interview položila moderátorka Kamasovi několik přichystaných „podpásových“ dotazů, jako například, zda je „příznivcem nacionálního socialismu“ nebo co znamenají čísla „1488“, které jeden „přítel“ napsal do komentáře na sociální síti Facebook, připojujícího se ke gratulaci ohledně výsledku soudního rozhodnutí. Kamas se označil za příznivce „nového směru přirozenismu“ a připomněl, že „přátelství“ uzavíraná na Facebooku se, jak je známo, zakládají na jiných kvalitách než běžně vznikající stejně nazývané mezilidské vztahy. Moderátorka Ivana Šmelová dále cituje z výroční zprávy českého ministerstva vnitra z roku 2013, kde se o edičním plánu nakladatelství guidemedia etc uvádí, že potvrzuje propagaci idejí nacionálního socialismu pod zástěrkou publikace historických knih a že komentáře známé knihy s projevy „jak přímo, tak nepřímo obhajují nacismus III. říše“. Kamase nechávají takováto hodnocení chladným: „Dnes, kdy se takřka všechny státní instituce zmítají v korupčních skandálech, jedna za druhou, a v těchto institucích sedí podle objektivních informací téměř kriminálníci, mne zprávy takovýchto institucí nezajímají.“
Zároveň byl v živém vstupu telefonicky dotazován i politolog fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Martin Bastl, jenž se nedomnívá, že vydání knihy by představovalo „propagaci neonacismu“, a řekl: „Jak naznačil pan Kamas, jde o historický dokument.“ Za „mnohem více znepokojující“ Bastl naopak považuje pokusy o revizi výsledků 2. světové války, „zpochybňování odsunu sudetských Němců, zpochybňování role Rudé armády“, zatímco podle něj „samotné vydání oněch projevů není problematické“. Skutečná propagace by dle jeho názoru musela spočívat v „aktivním přesvědčování lidí, že tato ideologie je správná, životaschopná, je použitelná i v současné době, že se lze k ní přiklonit, že by se měla následovat“. Na dotaz moderátorky, zda vydání takovéto knihy „nemůže nějak napomoci neonacismu i v souvislosti s tím, co se teď děje v Evropě“, se Bastl kriticky nepřímo dotkl výroků ukrajinského politika Arsenije Jaceňuka v rozhovoru s německou televizí ARD o údajném sovětském vpádu přes Ukrajinu do Německa koncem 2. světové války a názorů, které padly ohledně příchodu Rudé armády do Osvětimi, podle nichž „Osvětim nebyla osvobozena Sověty, ale Ukrajinci“. Tyto tendence označil Bastl za větší problém, než je vydání knihy Hitlerových projevů.
Telefonicky byl v pořadu dotazován i Jan Kysela z právnické fakulty Univerzity Karlovy, zda se může ztotožnit s rozhodnutím soudu, že v tomto případě nejde „o šíření nacismu“. K tomu se Kysela odmítl vyjádřit, protože neznal detaily rozhodnutí soudu. Nicméně zastává postoj, že se má přihlížet i k „osobním profilům“ obžalovaných a je úkolem policie resp. státního zastupitelství vazby na „pravicový extremismus“ prokázat, protože státní zástupce „jinak tu kauzu nutně prohraje“. (-lb-)