neděle 28. června 2015

Češi, Žid a Čecho-Palestinec diskutují o uprchlících a o ohrožení Evropy islámem a ze strany USA

V České republice se začal odehrávat názorový souboj, který postupně přerůstá do politických i bezpečnostních sfér. O co jde? Obecně by se dalo říci, že o migraci osob pocházejících z Blízkého i Středního východu a severní Afriky, které směřují do Evropy. Jedná se o obyvatele Afghánistánu, Iráku, Libye, Sýrie, Súdánu nebo Eritrei.

Když svého času plukovník Muammar Kaddáfí pod sílícím vojenským tlakem „Západu“, prohlásil, že pokud padne a s ním jeho režim, kterým vládl v Libyi, zaplaví Evropu Afričané. Plukovník padl a nám nezbývá než konstatovat, že se jeho slova naplňují. V případě tvrzení, co Kaddáfí řekl, jde možná jen o městskou legendu a proto je dobré nepodlehnout svodům konspiračních teorií a podívat se na problém poněkud komplexněji. Nebo se o to alespoň pokusit.

Debatní klub připravil tři debaty, kde různí hosté různého etnického původu, zastávající někdy až krajně vyhraněné názory a postoje, sdělí, co si o migraci do Evropy myslí a proč. První debatéři jsou: Pavel Letko – křesťanský pacifista, zakladatel internetových stránek pacifismus.cz, Jana Ridvanová – vystudovala obor Mezinárodních vztahů a diplomacie, Artur Fišer – židovský aktivista a mluvčí iniciativy Islám v České republice nechceme a jeho souputník Jaroslav Formánek – překladatel, tlumočník, indolog.
 Druhou debatu poctili svou účastí pánové Martin Konvička, předseda iniciativy Islám v České republice nechceme (Konvička agituje proti islámu, je na druhé straně příznivcem „mezirasového sexu“ a doporučuje Čechům genetické promíšení s cikánským etnikem jako nejlepší cestu k dosažení vzájemného porozumění) a Michal Urban, reprezentant české odnože nevládní organizace Generace Identity. Třetí debata je vedená politikem Šádí Shanaáhem, který má česko-palestinské kořeny a je členem strany Zelení, a Radko Hodkovským, předsedou think tanku Evropské hodnoty. Svým složením se tedy nejedná o debatu, která by reprezentovala všechny pozice v názorovém spektru ohledně této problematiky, přesto může být v mnoha ohledech inspirativní. (-dk-, -lb-)

00:05 První debata – Pavel Letko, Jana Ridvanová, Artur Fišer, Jaroslav Formánek

02:01:41 Druhá debata – Martin Konvička, Michal Urban

03:12:02 Třetí debata – Šádí Sanaáh, Radko Hodkovský