Výstava "Německá velikost" probíhala ve dnech 15. března až 11. května 1941 v Národním muzeu v Praze. |
Pokud bychom soudili úspěšnost výstavy povrchně, tj. pouze dle celkové návštěvnosti, nezůstala pražská výstava v ničem pozadu za iniciální výstavou v “hlavním městě hnutí” Mnichově, která byla zahájena v listopadu 1940. Zde si výstavu “Německá velikost” za krátký časový úsek prohlédlo více než 120.000 návštěvníků. Výstavu v Mnichově uspořádala kancelář Vůdcova pověřence pro péči o veškeré duchovní a světonázorové školení a výchovu v NSDAP a byla provedena úřadem pro péči o písemnictví. Na popud kulturně-politického oddělení říšského protektora v Čechách a na Moravě byla tato výstava o čtyři měsíce později uspořádána i v Praze. Celá expozice byla na jednotlivých panelech a popiscích vedena pouze v německém jazyce a čeští návštěvníci měli k disopozici podrobné tištěné překlady průvodců výstavou. Převedení celé výstavy do dvojjazyčné formy by totiž bylo technicky náročné a nákladné.
Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnili mj. Emil Hácha, Konstantin von Neurath, K. H. Frank a dr. Hugo Jury. |
Otevření expozice tak zapadalo do široké škály slavnostního programu při příležitosti druhého výročí zřízení Protektorátu: 14. března o 17. hodině byl nejprve ve Španělském sále pražského hradu uspořádán slavnostní koncert německého filharmonického orchestru pro hosty říšského protektora, svobodného pána von Neuratha. V sobotu 15. března v 11 hodin začala slavnostní přehlídka branné moci na Václavském náměstí. Večer ve 20 hodin se konal velký projev NSDAP (župní vedení Sudetska) v sále Lucerny a zároveň probíhalo slavnostní představení v německé Opeře. Následující den, 16.březen, byl vyhrazen oslavám “Dne hrdinů”.
Za pěkného počasí byla v sobotní odpoledne 15. března 1941 v pražském zemském (Národním) muzeu tedy pro veřejnost zahájena výstava, která se po svém prvním umístění v Mnichově nyní otevírala při příležitosti oslav výročí Protektorátu. “Obyvatelstvu obojí národnosti naskytuje se tak vzácná příležitost poučiti se z dokonalých a pečlivě volených historických exponátů o růstu, postupném sílení i dočasných zvratech říšské idey, o stylových údobích a architektonických útvarech, jimiž se tato idea projevovala v uzavřených historických epochách”, dalo se o významu expozice dočíst tehdy v Lidových novinách. Výstava byla uspořádána zcela tak jako při svém zrození v Mnichově v první polovině listopadu 1940. Trvala do 11. května a byla denně přístupna v době od 10 do 20 hodin. Výstava zaujímala první patro muzejní budovy a slavnostní akt zahájení se konal v ústřední síni, která vznikla adaptací Pantheonu. Ze sloupů a stěn na shromážděné oficiální hosty “shlížely” historické znaky Říše (vývoj říšského orla v jednotlivých dějinných epochách) a dekoraci tvořily říšské vlajky. Z ústřední síně se potom vycházelo do jednotlivých síní s exponáty.
Oficiální slavnostní zahájení výstavy se konalo již v dopoledních hodinách ve vestibulu Národního muzea. Muzeum bylo při této příležitosti slavnostně vyzdobeno a na schodišti stál špalír dívek z BDM (Svaz německých dívek). Velký dvůr muzea byl sloupovím a uměleckou výzdobou proměněn v slavnostní síň, v níž se shromáždili četní čestní hosté. Mezi přítomnými byl státní tajemník SS-Gruppenführer K.H. Frank, dále zmocněnec branné moci u říšského protektora Friderici, státní podtajemník SA-Brigadenführer dr. von Burgsdorff, Generalleutnant von Waldow, Generalleutnant von Kamptz, SS-Obergruppenführer von Weyrsch, vládní prezident SA-Brigadenführer Hans Krebs, vojenský velitel města Prahy - plukovník von Briesen, náměstek pražského primátora dr. Pfitzner, jakož i vedoucí kulturně-politického oddělení u říšského protektora, ministerský rada svobodný pán von Gregory. Když se dostavil říšský protektor v průvodu státního prezidenta dr. Háchy a šéfa kabinetu vyslance dr. Völckerse, zahrál hudební sbor místního velitelství staropruský jezdecký pochod.
Von Neurath přivítal ve svém projevu českého státního prezidenta Emila Háchu, Alfreda Rosenberga a župní vedoucí Konrada Henleina a Hugo Juryho. Na adresu šéfideologa NSDAP von Neurath prohlásil: “Rád bych Vám, pane říšský vedoucí Rosenbergu, srdečně poděkoval za to, že jste nám dal tuto významnou výstavu, znázorňující německé dějiny, k dispozici hned po hlavním městě hnutí [Mnichov]... Podařilo se instalovat ji zde v museu bez jakéhokoliv omezení vědeckých prací. Němečtí a čeští úředníci, zaměstnanci a dělníci, přitom spolupracovali kolegiálně a co nejtěsněji. Bylo rozhodnuto uspořádat tuto výstavu v museu proto, že prostorové podmínky zde byly zvláště příznivé a proto, že právě tento významný bod ve středu města Prahy má zdůraznit význam výstavy, jakožto podniku veškerého obyvatelstva. Doufám a přeji si, aby tato výstava byla hodně početně navštěvována, tak aby mohla splnit hlavně svůj zvláštní úkol v Praze, to jest sloužit výchově k říšskému myšlení.” Poté říšský protektor provedl své hosty po expozici.
Výzdoba expozice v tématické místnosti "Světová válka". |
Exponáty z místnosti "Staré německé císařství - Doba Sasů a Sálů". |
Vlevo busta Bedřicha II. Velikého pruského (autor Johann Gottfried Schadow), vpravo železný kříž z roku 1813. |
Znak "Svaté říše římské národa německého" zdobil strop v místnosti "Předreformační období - reformace - selská válka". |
Otto I. Veliký - jezdecká socha císaře na náměstí v Magdeburgu. |
Historický výklad k jednotlivým dějinným epochám v tématicky oddělených místnostech byl z velké míry poskytnut v duchu velikášského nacionálního pathosu. Návštěvník se mohl ale seznámit i s mnohými zajímavými dokumenty a předměty. Ve výkladu o příčinách vzniku první světové války se např. doslovně uvádělo toto: „Napětí, které se rozprostřelo od počátku 20. století nad Evropou, stávalo se stále nesnesitelnější. Vzkvétající Německo, jehož zboží “Made in Germany” šlo do celého světa, vzbudilo závist a nepřízeň Anglie...“ Časté byly také citáty z Hitlerova „Mein Kampfu“ a Vůdcovy výroky v říšském sněmu při příležitosti nejrůznějších historických událostí. Tak například v tématické místnosti „Pryč od Versailles“ byl k přečtení Vůdcův slib “Dal jsem německému národu své svaté slovo, že odstraním versailleský diktát a že mu vrátím životní právo velkého národa”, pronesený 6. října 1939. Citována byla také jeho slova z Říšského sněmu, pronesená v dubnu roku 1939 ke zřízení Protektorátu: “Versailleská konstrukce Československa se přežila. Propadla rozkladu ne proto, že tomu chtělo Německo, ale proto, že nelze na konferenčním stole natrvalo uměle konstruovat a udrživat života neschopné státy.” Aniž bychom chtěli nějakým způsobem posuzovat míru pravdivosti tehdejších Hitlerových slov, jednalo se zde o část expozice, kterou čeští návštěvníci sledovali patrně s větším zájmem a také citlivěji ji vnímali a zkoumali než výklady o významných německých vojevůdcích a panovnících.