Americké tanky Bradley vyfotografované dnes ráno na železničním nádraží v Linci. Transport pokračoval k českým hranicím. Zdroj: Facebook-profil H.C.Strache |
Už v pondělí Strache na jedné akci ve Vídni ostře kritizoval sankce Evropské unie proti Rusku. Dle jeho slov existují i hospodářské propočty, podle nichž národní hospodářství ročně přichází o jednu miliardu euro. Před několika týdny informovala média o tom, že letos kromě toho trávilo v Rakousku dovolenou o 30-40 % lidí z Ruska méně ve srovnání s předchozími roky. „Rusko není oním agresorem posledních desetiletí, který směřoval oblast svého vojenského vlivu ve směru k hranicím Evropské unie“, zdůraznil Strache. Ale bylo tomu naopak, NATO se společně s EU přibližovalo k ruským hranicím. V souvislosti s Krymem hovořil předseda FPÖ jako o „obtížné kauze“ a objasňoval některé historické souvislosti této oblasti. Řekl, že na Majdanu v loňském roce sehrály úlohu tajné služby a na Ukrajině byly financovány zahraniční nevládní organizace a že převrat v Kyjevě odporoval ústavě.
„Nechceme žádný plošný požár a už vůbec ne Třetí světovou válku“, varoval. Podle něj se jedná o reálný scénář, „když se podíváme na to, jak se přilévá olej do ohně“. Strache označil za vzor evropské mírové architektury „Svatou alianci“, tj. spolek Pruska, Rakouska a Ruska, který byl uzavřen v roce 1815, který svého času vedl k dlouhotrvajícímu míru v Evropě. „To ale nebylo v zájmu Anglie a Ameriky, a proto bylo posilování kontinentální Evropy neustále vědomě narušováno.“
Zástupci FPÖ se mimochodem o víkendu nezúčastnili setkání „krajní pravice“ (jak jej charakterizovala některá média) v Petrohradě. Původně měla tato politická strana v úmyslu svého zástupce do Ruska vyslat, ale poté, co byly doručeny informace, jaké konkrétní politické strany se setkání zúčastní, bylo počátkem roku pořadatelům oznámeno, že z Rakouska nikdo nepřijede. (-lb-)