Mezi největší kritiky Benešových dekretů na půdě Evropského parlamentu patří Ewald Stadler (BZÖ) - na snímku na letošním setkání v Klosterneu- burgu. Foto: Alfred Nechvatal |
Kromě maďarských poslanců obdržela petice podporu ještě od zelených poslanců Lotyšska a Katalánska a maďarských poslanců ze Slovenska. Čeští, slovenští a rumunští poslanci petici napadli a hubovali Maďarsku a Viktoru Orbánovi, a tím odbočovali od původního tématu. Dle jejich názoru využila Orbánova vláda petici pro svou předvolební kampaň. Němečtí poslanci k petici nikterak nepřispěli a nepodpořili ji. Nakonec bylo rozhodnuto, že petiční výbor petici o Benešových dekretech neschválí, nýbrž jí předá dál k další diskusi právnímu výboru JURI.
Imre Juhasz z Budapešti a Alida Hahn-Seidlová, německo-maďarská státní občanka žijící ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, ve své petici, která byla v Evropském parlamentu předložena před rokem, žádají, aby „se Benešovy dekrety staly předmětem jednání ... a byla přezkoumána jejich slučitelnost s evropským právem“. Konkrétně má dle znění petice Evropský parlament vyzvat Slovensko, aby anulovalo rezoluci 1478 z 20. září 2007. Tímto usnesením slovenský parlament - podobně jak předtím český parlament - ještě jednou výslovně potvrdil platnost a nedotknutelnost Benešových dekretů. Stěžovatelé v tom spatřují porušení článku 2 smlouvy EU, kde jsou zakotveny lidská důstojnost, lidská práva a nediskriminování.
Již při veřejné debatě na podzim 2012 byli iniciátoři petice vznětlivě napadáni. Jan Zahradil z českých občanských demokratů (ODS) nazval iniciativu „excesem“, jenž prý dokazuje, že je oprávněné, když Česko požaduje mimořádná pravidla charty o lidských právech, obsažené v Lisabonské smlouvě.
Sociálnědemokratický poslanec Libor Rouček označil Benešovy dekrety za věc, která byla vyřešena již před rozšiřováním EU v roce 2004. „Maďarští nacionalisté a fašisté se pokoušejí tuto kartu občas z vnitropolitických důvodů vytáhnout“, zdůraznil. „Benešovy dekrety, válka, odsun - to všechno se odehrálo dávno před dnešní EU“, prohlásil Libor Rouček na podzim 2012.
Tento text byl redakcí měsíčníku “Sudetenpost” laskavě poskytnut k překladu do češtiny a zveřejnění na stránkách Náš směr. Vyšlo dne 5. září 2013.