neděle 13. listopadu 2011

Proizraelští lobbyisté se chlubili tím, jak ovlivňují zpravodajství BBC a Sky News

Lobbyistka Lorna Fitzsimonsová zaslala kompromitující mail omylem zástupcům britského tisku
Jak informoval německý zpravodajský server Kopp-Online, byla odhalena proizraelská lobbyistická skupina, která má mít blízko politickému establishmentu, při pokusu ovlivňovat zpravodajství etablovaných britských médií o záležitostech, které se týkají Izraele a jeho útočných plánů na Írán. V jednom emailu, který byl přes internet zpřístupněn veřejnosti, se organizace, která si říká Britain Communications & Research Centre (BICOM), chlubila tím, že novináři společností BBC a Sky News po jednom proběhnutém setkání se zástupci BICOM odpovídajícím způsobem změnili své zpravodajství.

Tyto machinace byly odhaleny v souvislosti se skandálem okolo Liama Foxe, uvádí se ve zprávě Paula Josepha Watsona na Kopp-Online. Bývalý britský ministr obrany musel odstoupit, poté co vyšly najevo detaily o jeho kontaktech s Adamem Werrittym, vedoucím zástupcem mezitím již neexistující lobbyistické skupiny Atlantic Bridge Research and Education Scheme (ABRES). Skupina se navenek tvářila jako obecně prospěšný think tank, věnující se šíření neokonzervativních myšlenek. Werritty se zúčastnil řady oficiálních setkání vedle ministra obrany, ačkoliv nezastával žádnou oficiální funkci v britské vládě. Vyšlo kromě jiného také najevo, že se Werritty účastnil porad se zástupci izraelské zahraniční tajné zpravodajské služby Mossad o tom, jak by mohlo být dosaženo změny režimu v Íránu. Adam Werritty sám vycestoval do Íránu a setkal se zde s představiteli různých opozičních uskupení. Werrittyho organizace ABRES obdržela díky pomoci tehdejšího zástupce předsedy proizraelské BICOM, Michaela Lewise, značné finanční příspěvky. BICOM je zase vydatně financována britsko-židovským miliardářem Chaimem „Poju“ Zabludowiczem, který je v seznamu nejbohatších lidí Spojeného království řazen na 18. místo. Proizraelská BICOM převáděla dary všem třem velkým britským politickým stranám.

V čele BICOM stojí nyní dřívější poslankyně labouristů Lorna Fitzsimonsová, která se loni „proslavila“ svým komentářem na jedné konferenci konající se v Izraeli, když prohlásila: „Veřejné mínění nemá vůbec žádný vliv na britskou zahraniční politiku. Zahraniční politika je záležitostí elity“. Fitzsimonsová převzala funkci v BICOM po Danny Scheckovi, kdysi vysoce postavenému úředníkovi v izraelském ministerstvu zahraničí. Díky indiskreci Fitzsimonsové se obsah jednoho emailu, který byl vlastně určen pro vnitřní potřeby, dostal až k zástupcům tisku, kterým mail čistě omylem odeslala a kteří jeho znění zpřístupnili na internetu. „Ale tento znepokojující a šokující obsah emailu byl o té chvíle, co se o něm ví, etablovanými médiemi do značné míry ignorován“, píše Watson ve své zprávě, „to je zřetelný důkaz toho, jak jsou etablovaným sdělovacím prostředkům sugerována témata, která nejsou formována principem objektivní integrity, nýbrž finančně silnými, ideologizovanými a jednostrannými lobbyistickými skupinami.“ Ve svém emailu poukazovala Fitzsimonsová na to, že se zástupci BICOMu pravidelně scházeli s redaktory a novináři BBC a televizní stanice Sky News a novin Financial Times, aby je „informovali“, jak mají být zformovány určité obsahy zpráv v souvislosti s Izraelem a tím bylo zajištěno, že bude „převzato objektivně nejvýhodnější podání“.

Kompletní text kompromitujícího emailu

V textu emailu Fitzsimonsové z 12. září 2011, jehož kompletní znění v originále lze přečíst zde, se mj. uvádí: „Hlavní analytik BICOMu, dr. Noam Leshem, doručil redakčnímu štábu BBC World News v sobotu odpoledne informace z pozadí obléhání izraelského velvyslanectví v Egyptě. Po setkání s mediální skupinou z BICOMu změnil Sky News své zpravodajství, ve kterém vysílač objasňoval předcházející události v oblasti, které vedly k událostem tohoto víkendu.“ O úspěších lobbyistické práce se v emailu na jiném místě uvádí, že BICOM „byla v pravidelném kontaktu s redaktorem magazínu Prospect, Davidem Goodhartem, a dodávala mu pomocné informace o nadcházejícím hlasování OSN o přijetí Palestiny jako samostatného státu.“ V emailu se na jiném místě kupříkladu také uvádí, jak se proizraelská lobbyistická skupina BICOM pečlivě „postarala“ o významnou novinářku Sophii Longovou z BBC, která je financována z peněz daňových poplatníků, při jejím třídenním pobytu v Izraeli. Fitzsimonsová se ve svém emailu dále pochlubila, jak osobně ovlivnila obsah úvodního komentáře ve Financial Times, když novináře Jonathana Forda „zásobila informacemi“ a předala mu patřičné „citáty“ jako návrhy ke zveřejnění.

Lorna Fitzsimonsová v minulých letech plně stála za izraelskými snahami agrese vůči Íránu. V únoru 2007 se například postavila proti zprávě patnácti britských nestátních organizací, jejíž autoři vyzývali britského premiéra Tonyho Blaira, aby tlačil USA k diplomatickému řešení vztahů s Íránem.
(-lb-)