neděle 16. prosince 2012

Bude vydavatel Hitlerových projevů Pavel Kamas hostem v televizním pořadu Hyde Park?

Nakladatelství guidemedia bylo dnes neoficiálně informováno o podání stížnosti na ministerstvu kultury
Redakce Našeho směru byla informována dvěma čtenáři, kteří na stránkách České televize podali svůj návrh na hosta do známého interaktivního pořadu Hyde Park a konkrétně uvedli jméno vydavatele knihy „Adolf Hitler. Projevy“, Pavla Kamase. Podle Kamase není cílem právě vydané knihy analyzovat či kriticky interpretovat Hitlerovy projevy. V rozhovoru pro ČTK před deseti dny Kamas uvedl, že prý existuje dostatek prací renomovaných historiků, kteří podrobili zkoumání Hitlerovy myšlenky, záměry i skutečné činy. „Tady bychom nepřinesli nic nového. My v podstatě dáme k dispozici to, co bylo skutečně řečeno, a člověk má nepřeberné množství zdrojů, kde to může konfrontovat, kriticky pochopitelně", řekl novinářům z ČTK dále. Lidé si podle něj dosud nemohli ověřit, co Hitler ve skutečnosti říkal. Tomuto názoru oponoval historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea a politolog Pavel Pečínka. Oba odborníci však ve chvíli, kdy se jich dotazovala ČTK, nebyli s obsahem knihy Hitlerových projevů seznámeni.

Někteří diskutéři, například na sociální síti Facebook, se mezitím domnívají, že brněnské nakladatelství guidemedia etc tímto svým počinem slouží dokonce propagaci nacistické ideologie. Dnes odpoledne bylo vedení nakladatelství guidemedia etc prostřednictvím Facebooku informováno, že byla na něj podána stížnost na ministerstvu kultury „ohledně (…) přímé či nepřímé propagace podprahových myšlenek ospravedlňování činů Adolfa Hitlera“. Osoba, která se k podání této stížnosti hlásí, na adresu vydavatelství uvádí, že se nelze schovávat pouze za vydávání díla: „Způsob jakým tak činíte je naprosto obludný, propagandistický a od počátku ideologizovaný.“ Tato informace o podání stížnosti ovšem není doposud úředně potvrzená.

Mnozí lidé se naproti tomu domnívají, že seznamování s obsahem autentických projevů Adolfa Hitlera je v pořádku. Česká i některá v češtině vydaná knižní díla v minulosti podsouvala Hitlerovi výroky, které nikdy nepronesl.

Zda se vydavatel Pavel Kamas objeví ve známém pořadu České televize, není zdaleka jisté a závisí to dle všeobecných uváděných pravidel ČT samozřejmě na výsledcích hlasování diváků. Ti mohou své tipy na hosty do pořadu směřovat přímo sem uvedením jména kandidátů. (-lb-)