Obraz "Die schwarze Taille" od Wilhelma Hempfinga, který byl v Mnichově vystaven v roce 1942. |
Na vytvoření databanky se podílely tři významné německé kulturní a historické instituce - Mnichovský ústřední ústav pro dějiny umění, berlínské Německé historické muzeum a Dům umění dávali sbírku dohromady po dobu dvou let.
Jak konstatoval mnichovský list Süddeutsche Zeitung, po dlouhou dobu platil názor na věc, že se „propagandistická díla“ nesmí ukazovat: „Jako kdyby se člověk už jenom samotným prohlížením nacistických kýčů mohl stát pravicovým extremistou, prostě mohl by se stát posedlý démonem. Dnes, o 70 let později, se zdá, že tento démon bude definitivně vymícen.“ Databanka rozbíjí samozřejmě určitý konsens, který platil až do dnešních dnů: Po roce 1945 se národně socialistické umění v německých muzeích nevystavovalo. Pouze v roce 1995 se Švýcar Christoph Vitali, tehdy ředitel Domu umění, pokusil v rámci tematické výstavy „Vážné hry. Duch romantiky v letech 1790 až 1990“ ukázat také díla z doby národního socialismu – německý tisk mu vzápětí vyčítal snahy o „svádění veřejnosti“. Aktuální internetový projekt má však dle svých tvůrců přispět k rozumné debatě o této relativně nedávné epizodě německých dějin.
Adolf Abel: "Matka s dítětem" (1943) |
Podkladem pro internetovóu databázi tvoří šest fotoalb, která se sice už dávno nacházela v knihovně Ústředního úřadu pro dějiny umění v Mnichově, avšak bez zájmu badatelů, kteří je sotva využívali nebo dokonce vyhodnocovali. Přitom alba obsahují jedinečnou dokumentaci všech osmi výstav. V letech 1938 až 1943 vyhotovilo fotografické studio Jaeger und Goergen v zakázce Domu umění vícero snímků z každého sálu expozice a pokaždé, když se nějaký z vystavených exponátů našel kupce, se tato procedura opakovala, protože prodané objekty se nahrazovaly novými. Celkem bylo tedy vystaveno 11.000 exponátů a pouze jedna desetina z nich byla veřejnosti doposud známa díky zobrazením. Ona neznámá většina děl je tedy od konce října 2011 přístupná veřejnosti na internetu.
Čtenáři NAŠEHO SMĚRU se s charakterem zmiňovaných výstav mohli seznámit již v článku o organizované výpravě českých kulturních pracovníků a novinářů po Německu a Holandsku na podzim roku 1940, v rámci níž návštěvníci v Mnichově zavítali na tuto prestižní výstavu národně socialistického umění. V roce 1941 se v Praze konala výstava Německá velikost, o které náš web taktéž přinesl obsáhlý článek.