Za Nečasovým pokáráním prezidenta Zemana za jeho výroky ve Vídni je více zdání než skutečnosti - především ale chytrá taktika. (Foto: screen shot Novinky.cz) |
Na tomto dobrozdání nemění také (ještě) nic celkem pozoruhodné komentáře českého ministerského předsedy Nečase k Zemanově návštěvě ve Vídni. Kritika státního hosta tentokrát nezůstala vyhrazena vyloženě jen Sudetoněmeckému krajanskému sdružení a jeho spolkovému předsedovi Zeihselovi. Vůbec poprvé byla českému prezidentu udělena důtka kvůli jeho vyjádřením o sudetských Němcích doma šéfem vlády.
Ještě donedávna bylo pěstování nepřátelského obrazu sudetských Němců v Česku politickým konsensem. Opakovaně se politikové, nacházející se ve volebním boji – na prvním místě dnešní prezident Zeman – pokoušeli podněcovat strach z vyhnanců požadujících zpět vlastnictví. Dokonce i ten, kdo přitom mířil pod pás, se nemusel obávat námitek politického protivníka. Mezitím se něco pohnulo: Je pozoruhodné, že Nečas svého prezidenta kvůli jeho výrokům ve Vídni veřejně pokáral. Sice nezachází tak daleko jako Karel Schwarzenberg, který ve volebním boji ohodnotil poválečného prezidenta Edvarda Beneše jako kandidáta pro tribunál s válečnými zločinci, ale onen mnohými oblíbený sudetský bashing alespoň už nevyhovuje všude v Praze dobrým společenským zvyklostem.
To by mohlo být základem pro opravdové smíření. Ale reálně tento ještě neexistuje. Protože ani Nečasovi nejde o obsahovou změnu pozic, nýbrž pouze o zachování atmosférických pokroků. Část českého vedení přirozeně pochopila, že verbální trapnosti jako ty Miloše Zemana jsou kontraproduktivní také z hlediska svých vlastních zájmů. Zemanovy průpovídky rozežírají cukrovou polevu, kterou byly ozdobeny bilaterální vztahy k Rakousku popřípadě k Německu. Praha chápe, že snahám o vyhnání sudetských Němců z každodenní politiky nepřispívá, když verbální hrdinové vrací toto téma zpět do mediálních světel reflektorů provokujícími hláškami. Dokud se čeští politikové zdrží příliš urážejících výroků a jinak budou podtrhávat ony „vynikající vztahy“, budou se poslušně hry účastnit jejich kolegové ve Vídni, Berlíně a Mnichově. Pouze proto udělil Nečas svému prezidentovi pořádkové pokárání. Aby zachoval zdání.
Tento text byl redakcí měsíčníku “Sudetenpost” laskavě poskytnut k překladu do češtiny a zveřejnění na stránkách Náš směr. Vyšlo dne 9. května 2013.