sobota 28. února 2015

Holocaust Cartoon Contest 2015: Dvojí morálka pohoršujících se německých politiků?

„Dům karikatur“ v Teheránu vyzval k účasti na soutěži, věnující se kriticky problematice tzv. holocaustu. Celá řada německých politiků tuto akci ostře kritizuje. Židovský spolek v Německu se dožaduje „tvrdých konsekvencí“. 
Foto a galerie karikatur: Irancartoon.com
Bezprostředně po masakru spáchaném na redakci časopisu Charlie Hebdo zveřejnilo toto periodikum na titulní stránce karikaturu Mohameda. Ne všude byla tato reakce vítaná: íránské kulturní centrum „House of Cartoons“ (založené již v roce 1996) se rozhodlo podniknout odvetu a vyzvalo karikaturisty z celého světa, aby se zúčastnili soutěže zaměřené na kritiku zneužívání „holocaustu“. Smyslem celé akce je prý především ukázat pokrytecký přístup a „dvojí morálku“ politiků „Západu“, zviditelněný v souvislosti s moralizující reakcí na atentát ve Francii. Odůvodnil to tak dle online vydání německého magazínu Stern pořadatel akce, Masoud Shojaei-Tabatabai. První cena bude dotována 12 tisíci dolary, druhá 8000 a třetí 5000 dolary. Kresby pak mají být vystaveny v teheránském muzeu pro současné umění. Už v roce 2006 pořádal íránský list Amshahri podobnou soutěž karikatur jako reakci na zveřejnění karikatur Mohameda v dánském periodiku Jyllands Posten. Íránský deník, jenž vyhlásil akci, tehdy uvedl v šéfredaktorově úvodníku, že „cílem není nikoho urazit ani zesměšnit, nýbrž otevřít diskusi na téma, jak to s holocaustem bylo doopravdy“. Podle údajů pořadatelů tehdy dorazilo 1200 kreseb ze 62 států.

Německý politik chce karikaturisty trestně stíhat

Jak informovalo online vydání německého listu Handelsblatt, politikové CDU/CSU, sociální demokracie, Zelení a Levice letošní akci tvrdě odsuzují: „Soutěž íránského režimu je výzvou k nenávisti vůči Židům a k jejich zničení“, prohlásil předseda německo-izraelské skupiny poslanců ve Spolkovém sněmu, Volker Beck (homosexuál a politik strany Zelených Beck je v Německu spíše znám jako homosexualistický aktivista). Podle Becka je zapotřebí na tuto akci v Íránu reagovat „se vší rozhodností“ – tj. případné německé karikaturisty trestně stíhat: „Němečtí a evropští kreslíři, kteří se akce zúčastní a popírají holocaust, musí být proto pronásledováni potřebnou a možnou přísností trestního zákoníku“, dožadoval se Beck. Byl to ale právě Volker Beck, který se před čtyřmi týdny dovolával „svobody projevu“, když kritizoval jisté odmítavé prohlášení předsedy „Turecko-islámské unie“ v Německu ke konání oficiální solidární akce s karikaturisty francouzského periodika Charlie Hebdo v Kolíně nad Rýnem. Podle zmíněného islámského sdružení v Německu tato forma podpory časopisu Charlie Hebdo uráží muslimy. Beck to popřel, ve svobodné společnosti musí prý být zaručeno vyjádření svého názoru i touto formou.

Ale také zástupce předsedy strany Levice ve Spolkovém sněmu, Jan Korte, který je zároveň místopředsedou německo-izraelské skupiny poslanců, označil íránskou soutěž za „odpornou“ a prohlásil: „Očekávám od spolkové vlády a od Evropské unie jasné distancování se od antisemitského štvaní.“ Korte v médiích často kritizuje údajný „antisemitismus“ ve vlastních politických řadách, tj. v německé levici. Za sociální demokracii se ozvala Kerstin Grieseová a uvedla, že opravdové karikatury mají sloužit ke kritice společenských poměrů a mají si brát na mušku skutečné nebo domnělé mocné vrstvy. S tím ale podle ní karikatury předváděné v Íránu nic společného nemají, protože ty prý slouží k „jednoduchému urážení a k šíření předsudků nebo dokonce antisemitských stereotypů“. Grieseová zdůraznila: „Jakémukoliv antisemitismu a jakémukoliv popírání holocaustu se musíme a budeme rozhodně stavět na odpor.“

Zahraničněpolitický mluvčí křesťanských demokratů ve Spolkovém sněmu, Philipp Mißfelder (CDU), prohlásil, že výzva ke „karikatuře holocaustu“ je „nechutná“ a dodal, že Evropa a Německo se zde musí proti věci „jasně“ postavit. „Je potřeba se při každé příležitosti a ve všech formách rozhodně postavit na odpor narůstajícímu antisemitismu a antisionismu“, dožadoval se Mißfelder. A prohlásil ještě: „Bezpečnost židovského státu Izraele musí být zaručena ještě rozhodněji než doposud.“ Mißfelder je významnou osobností zastávající pozice v organizacích podporujících „transatlantickou spolupráci“ Německa. (-lb-)