Mikis Theodorakis |
Je doslovně citován jeden zástupce židovské obce IKG s jasnou kritikou na adresu Theodorakise: „Obávám se, že by se mi při tolika licoměrnosti – vzpomínání obětí nacismu za hudebního doprovodu deklarovaného antisemity – mohlo udělat špatně a budu se muset pozvracet.“ IKG vytýká Theorodakisovi antisemitismus pro jeho výroky na adresu státu Izrael. Řecký komponista měl prý dříve údajně prohlásit, že Židé jsou násilničtí a „trpí fanatismem“. Nebo také: „Dnes se dá říct, že tento malý národ je kořenem zla.“ Předcházející dva citáty jsou ale vytrženy z kontextu - původní Theodorakisova slova zazněla na jednom vystoupení v Aténách a jejich význam je často překrucován. Hudebník zde srovnával osud řeckého a židovského národa a tvrdil, že oba jsou v podstatě jedinečné a nemají své příbuzenské národy: "Oba národy nemají bratry. Židé jsou ale fanatičtí a prosadí se. Dnes se dá říci, že se tento malý národ nachází při kořenech zla, ne dobra", zněly původní umělcovy věty.
Dále je dokládán citát: „Všechno, co se dnes děje ve světě, má co do činění se sionisty.“ Za světovou hospodářskou krizí, která v neposlední řadě postihla také Řecko, prý stojí „američtí Židé“. Izraelitskou obec v Rakousku pobouřil také Theorodakisův výrok: „Je paradoxem dějin, že hlavní oběti hitlerismu nyní napodobují jeho metody při uplatňování globálního mocenského postavení.“
Předsedkyně parlamentu Prammerová zdůvodnila vyškrtnutí „Mauthausenské kantáty“ z programu vzpomínkových akcí tím, že sice nechce podávat žádné stanovisko k výtkám židovské obce a k obsahu kritiky ze strany IKG, že ale chtěla zabránit tomu, aby tato diskuse nějakým způsobem poškodila důstojnou atmosféru vzpomínkových oslav, které patří obětem nacismu.
V Řecku však odřeknutí vyvolalo rozruch a tamější konzervativní opozice hovoří v této souvislosti o „provokaci“ a „urážce řeckého národa“, píše se dále v rakouském deníku. Řečtí konzervativci vyzvali vlastní socialistickou vládu, aby se k tomuto případu okamžitě vyjádřila, protože její dosavadní mlčení k záležitosti ja „naprosto nepochopitelné“.
85letý Theodorakis se nyní obrátil v dopise na Židovskou ústřední radu Řecka a píše v něm, že jemu připisované výroky jsou „velkou lží“, protože „milióny lidí v Izraeli mají v povědomí, jak moc miluji jejich národ a jejich zemi – nejen díky Mauthausenské kantátě, která je mezinárodně uznávaným holdem židovským obětem“. Ke svému prohlášení o „kořenu zla“ podal vysvětlení, že tím myslel „nešťastnou politiku“ státu Izrael a jeho spojence USA. Řecký skladatel ve svém omluvném resp. vysvětlujícím dopise také doslova píše: „Miluji židovský národ, miluji Židy..“
Miks Theorodakis se narodil v roce 1925 a působí jako skladatel, spisovatel a politik. Až do 80. let minulého století byl politicky zařazován k levici. V posledních letech se několikrát nekompromisně přihlásil ke slovu v případech, kdy byl dle jeho mínění vážně ohrožován mír – kritizoval například válku v Kosovu a válku proti Iráku. Za druhé světové války se tehdy velmi mladý Theodorakis aktivně přidal k odboji proti německým, italským a bulharským vojenským jednotkám v Řecku. Na druhou stranu se ale také v prosinci 1944 bránil společně se svými partyzánskými přáteli proti vojenskému vměšování Britů v Řecku. Po válce byl jako komunistický odpůrce režimu během řecké občanské války zatčen a opakovaně vězněn. (-lb-)