Minaret ve Vídni-Donaustadtu |
Anas Schakfeh, prezident Islámského náboženského společenství v Rakousku, poskytl předevčírem při příležitosti blížícího se plánovaného odchodu z této funkce interview Rakouské tiskové kanceláři (APA), ve kterém směle formuloval své vize do budoucnosti. Řekl, že každé hlavní město jednotlivých spolkových zemí by z dlouhodobého hlediska mělo obdržet mešitu včetně minaretu: „Mešita by se neměla skrývat. Protože skrývané věci jsou vždy problematické a podezřelé. Nechceme být problematičtí ani podezřelí, ale chceme být normálními občany země. Dlouhodobě se lidem nedá zakázat, aby uplatňovali svou opravdovou náboženskou svobodu, která je chráněná ústavou.“ Připustil, že o „vybavení“ věží a o jejich výšce se dá ještě mluvit a že není „bezpodmínečně nutné“, aby byly vybaveny tlampači, z kterých by se v rakouských městech ozývaly modlitební výzvy muslimů, postačily by prý zvukové nahrávky. Dále argumentoval, že v Rakousku se v současné době nachází kolem půl miliónu muslimů a pro ně prý už stávající počet modliteben nestačí. Schakfeh, kterému příští rok vyprší funkční období prezidentství ústřední islámské organizace v Rakousku, vyslovil svou naději, že v budoucnu se cestou silnější prezence islámu v zemi (k čemuž má právě přispět výstavba mešit s minarety) podaří odstranit předsudky vůči islámu.
Svérázně reagoval představitel islámské organizace na požadavek rakouské vlády, aby v budoucnu všichni přistěhovalci ještě před svým příchodem do Rakouska ovládali částečně německý jazyk. Označil to za „neproveditelné“. Prý by to pro migranty znamenalo hned dvojnásobnou migraci – museli by totiž nejdříve dojíždět do jazykových kursů v hlavních městech ve své vlasti (nabídka kursů němčiny existuje prý v islámském světě pouze v hlavních městech). Vyslovil se také proti zákazu nošení burky, protože by to prý způsobilo isolaci postižených žen.
Dychtivost představitele islámu v Rakousku vyvolala nesouhlas FPÖ. Předseda strany H. C. Strache řekl, že sice považuje každé náboženství za svatou věc a že není proti zřizování dalších mešit v Rakousku, že ale nepovažuje za vhodné, aby tyto mešity byly zároveň vybaveny minarety, které podle něj symbolizují „vítězství“ a moc a nejsou skutečným náboženským symbolem. Navrhuje, aby bylo ve Vídni, kde žije největší část muslimů, provedeno lidové hlasování o této problematice. Za zarážející označil negativní postoj prezidenta islámské organizace k požadavku znalostí němčiny před vstupem migrantů na rakouské území. Každý zájemce o přistěhování do Rakouska by podle předsedy FPÖ měl přinejmenším signalizovat snahu ovládat místní jazyk a Strache pokládá za samozřejmé, že by o základní zvládnutí jazyka měl každý už z vlastní iniciativy usilovat.
H. C. Strache boduje u mladých (Foto: FPÖ) |
H. C. Strache v posledním období získává na popularitě mezi imigranty pocházejícími ze Srbska. Předseda FPÖ je znám nejenom tím, že vyhledává příležitost setkávat se s mladými Rakušany například návštěvami diskotékových klubů, ale v poslední době i udržováním přátelských kontaktů se Srby ve Vídni, příležitostnými návštěvami srbských restaurací a lokálů, do kterých je provozovateli zván při různých akcích apod. Mladí Srbové považují tuto Stracheho náklonnost povětšinou za upřímnou a viditelně srdečnou, ale někteří jsou skeptičtí a domnívají se, že to je jen Stracheho kalkul, aby získal hlasy početné, spíše protiislámsky orientované srbské komunity pro svou stranu. Sociální demokraté zas naopak získávají sympatie velké části rakouských muslimů. (-LB-)