Lukáš Beer
Udivení turisté se u jedné z bran vídeňského Volksgartenu vyptávají, proč je brána uzavřená a omotaná řetězy a oni nemůžou být vpuštěni do hlavního prostranství před Hofburgem: „8. května 1945 – den kapitulace Wehrmachtu“, dostalo se jim stručného vysvětlení od příslušníků policie. Jindy těmito místy proudí tisíce turistů. Dvě postarší dámy před uzamčenou branou, za kterou stálo asi deset policistů, samy pro sebe komentují aktuální dění na druhé straně: „Oni truchlí v den osvobození Rakouska, pro ně je 8. květen smuteční den…“ Kolem 19. hodiny bylo velké prostranství v centru Vídně ze všech stran obklopeno zástupy policistů a policejních vozů, všude zátarasy, aby nikdo nepronikl. Důvod: jako každý rok 8. května zde buršácké spolky pořádaly vzpomínání všech obětí druhé světové války, akce je chápána jako smuteční akt. Pietní program je ovšem každý rok trnem v oku několika organizacím – protiví se jim totiž skutečnost, že se v centru Vídně uctívají všechny lidské oběti války, nikoliv jen jejich část. Podle údajů policie se převážně hlasité a agresivní demonstrace proti pietnímu aktu zúčastnilo na 1200 lidí. K účasti na ní vyzvali rakouští Zelení, sociální demokraté, Socialistická mládež Rakouska, řada židovských organizací (Svaz Židů pronásledovaných nacistickým režimem a Ativisté proti antisemitismu, Svaz sociálnědemokratických Židů – Avodah, CHAJ – Židovský život, izraelitská obec, Lóže ZPC Bnai Brith, Rakousko-izraelská společnost, Koordinační výbor pro křesťansko-židovskou spolupráci), řada organizací podporujících přistěhovalce (Azyl v nouzi, SOS Mitmensch, Spolek na podporu mezikulturních styků), několik organizací a institucí sdružujících „antifašisty“, rakouské odpůrce nacionálně socialistického režimu a bývalé vězně koncentračních táborů, dále Antifa, Katolická akce Rakousko a Homosexuální iniciativa Vídeň aj. Organizátoři protidemonstrace každý rok požadují, aby se 8. května v žádném případě netruchlilo a aby nebyl buršáckým spolkům a pietnímu aktu poskytován žádný prostor.
Minulý rok panoval v předvečer konání buršáckého pietního aktu mediální rozruch, protože na něm měl původně promluvit předseda FPÖ Heinz-Christian Strache, který nakonec svou účast odřekl – pravděpodobně pod tlakem veřejnosti a kampaně určitých politických uskupení a médií, která pranýřovala akci jako „pravicově-extremistickou“. Letos před asi 200 členy buršáckých spolků, jejichž příslušníci pokládají každý rok u krypty na náměstí Hrdinů věnce, taktéž nepromluvil žádný aktivní člen a politik FPÖ. Letošní řečník v uvítacím projevu na adresu řvoucích demonstrantů na druhé straně, oddělených policisty a zátarasami, pronesl: „Naši vlastní předci jsou pošpiňováni, ale my si nenecháme zabránit v tom, abychom si připomínali všechny oběti. To zahrnuje také oběti našeho národa. My nerozlišujeme mezi dobrými a špatnými mrtvými.“ Na tahle slova však valná část hlasitých demonstrantů nechtěla slyšet. Ustavičně vyřvávali hesla „Nazis raus!“, „Policisté chrání fašisty!“, „Nenávidíme vás!“ a na některých transparentech vyzývali, aby buršáci „dostali do huby“. Z tribuny postavené v rohu Heldenplatzu vyzníval refrén písně „Proti Německu“, lidé s vizáží narkomanů rozdávali „protifašistické“ letáky a mávali izraelskými vlajkami a prapory „Antifašistické akce“. To vše doprovázel ustavičný pískot, řev a bubnování. Mezi demonstranty se pohybovali „pouliční klauni“ s márami a nabízeli jedinečné „umělecké představení“ – mrtvý na nosítkách měl představovat příslušníka Wehrmachtu a ostatní klauni se snažili svého zesnulého „Kamerada“ před publikem zesměšnit a všelijak ho nadhazovali před publikem.
Jak informoval list Die Presse, promluvil na pietním aktu před kryptou také zástupce Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) – i ten vyjádřil zklamání z vědomostních deficitů částečně agresivně naladěńých protestujících: „Dnešní mladiství a kravalisté nemohou našim dějinám rozumět“, řekl ve slavnostním projevu, a zároveň kritizoval dnešní politiku: ta si to prý dnes „velmi zlehčuje, když říká, že Německo mělo samotné vinu na druhé světové válce“.
I my jsme se po předchozí domluvě s jedním účastníkem pietního aktu měli původně zúčastnit vzpomínkové akce, abychom si mohli vytvořit svůj osobní obrázek. Bohužel nás postihl podobný osud jako hlavního řečníka aktu, který se kvůli dopravní zácpě v ulicích Vídně k setkání dostavil opožděně. Ten byl však na rozdíl od nás po počátečních neshodách a po legitimování policií přeci jen vpuštěn ke kryptě. My jsme bohužel podcenili doporučení pořadatelů, abychom se na setkání dostavili již v 19 hodin, ačkoliv samotný buršácký pochod ke kryptě byl zahájen až o půl osmé. Několik minut před osmou hodinou jsme také pochopili proč: v té době bylo prostranství kolem krypty již perfektně a neprodyšně odříznuto od okolí, nebyla již šance dostat se k pietnímu aktu - každý člověk, který se o to pokoušel, by mohl být považován za provokatéra (a jak se později ukázalo, zcela oprávněně). Ochotní policisté nám přátelsky vysvětlili, že jediný přístup je možný pouze skrz „Orlí bránu“ – zde se ale člověk octl mezi hulákajícími protidemonstranty. Byli jsme přitom svědky toho, jak jeden s protidemosntrantů z nenadání přeskočil zábradlí a utíkal směrem k místu, kde se právě pokládal věnec určený všem obětím druhé světové války, to vše za nadšeného jásotu a povzbuzování jeho příznivců. Policistům se podařilo až v poslední chvíli demonstranta zadržet. Z rozvášněného davu občas létaly i předměty směrem k účastníkům pietního aktu. Dle zpráv tisku byl vážně zraněn jeden z policistů.
Pohled mezi účastníky demonstrace nějakou dobu před tím, než na náměstí Hrdinů dorazil průvod buršáckých spolků. (Foto: NÁŠ SMĚR, Lukáš Beer) |
Celkový dojem, který jsme z účastníků protidemonstrace získali, byl ten, že většina z nich si přišla na náměstí Hrdinů „udělat kravál“ a „něco pořádného zažít“ a že jejich počínání se snad ani nedalo nazvat projevem politického smýšlení.