Lukáš Beer
Před třemi a půl lety (v listopadu 2008) probíhala ve Slovenském národním muzeu (mj. ve spolupráci se Slovenským národním archivem) výstava vojenského fotografa Jozefa Cincíka (1908-1982) pod názvem „Slovenská armáda na východní frontě“. Cincík byl od roku 1932 externím fotografem a později fotoreportérem pobočky ČTK v Bratislavě. Ve Slovenské tiskové kanceláři pak vytvořil první profesionální pracoviště zpravodajské fotografie a stal se prvním profesionálním fotografem a reportérem. Jmenovaná výstava v Bratislavě v roce 2008 odkrývala pro diváka doposud neznámý soubor fotografií dokumentujících válečné události v SSSR po vstupu slovenské armády na jeho území a její působení po boku německé armády. Jozef Cincík se v pozici fotoreportéra zúčastnil také tažení slovenské armády na Polsko v září roku 1939. Přímé fotografie z bojů zaznamenal Cincík později na východní frontě z oblastí Lvova, Lipovce, Kyjeva, z Marjupolu u Azovského moře a Dnětropetrovska. Soustředil se na zaznamenávání válkou zdevastovaných míst, fotografování válečných zajatců, toulajících se sovětských dětí, na ukrajinské ženy a obyvatelstvo a zaznamenával přesuny slovenské armády a každodenní život vojáků.
Slovenský generál Ferdinand Čatloš vyznamenává vojáky. (Repro z původní publikace "Od Tatier po Kaukaz".) |
Obálka nového vydání knihy "Od Tatier po Kaukaz" z vydavatelství Libergraphix. |
Zde je ke zhlédnutí celý film "Od Tatier po Azovské more":
První kapitola publikace („Před rozkazem“) dokumentuje momenty výcviku a domácích příprav a přehlídek během krátkého trvání existence samostatného slovenského státu, jehož branná moc vznikla krátce po zániku staré česko-slovenské armády v březnu 1939. Je zde otištěn i telegram prezidenta Slovenské republiky Tisa adresovaný říšskému kancléřovi Adolfu Hitlerovi, ve kterém hlavní představitel slovenské republiky ubezpečuje Vůdce o „věrnosti a spojenectví slovenského národa“, a následně i odpověď Hitlera, ve které děkuje Tisovi za telegrafickou zprávu, že „Slovensko vstoupilo po boku Německa do osudového boje za budoucnost Evropy a za ujištění jeho věrného spojenectví“. Je zde také ocitován rozkaz generála Čatloše ze dne 24. června 1941, ve kterém se mj. praví: „Nejde tu o boj proti ruskému národu – ani proti Slovanstvu. Takovými hesly operují jen zločinní nepřátelé národa a státu, kteří se usilují šířit rozvrat a chtěli by nás dohnat do záhuby. V tomto boji, jehož výsledek je jasný, najde v nové Evropě budoucnost i ruský národ“. Další kapitola „Po rozkaze“ dokumentuje zahájení bojů proti SSSR. 24. června 1941 překročila hranice rychlá skupina, která se už 26. června dostává do boje, když „narazila na houževnatý odpor sovětských železobetonových bunkrů, které obchvatným manévrem z východu odvážně zlikvidovala, čímž uvolnila německým jednotkám cestu na východ“. Najdeme zde fotografie z bojů ale i také první fotografie zajatců. Další kapitola „Od Lvova k Ilincím“ přináší mj. materiál o bitvě u Lipovce, která proběhla 22. července 1941. Zde byl také 75 slovenským hrdinům postaven pomník. Po vyčerpávajících bojích, které vyvrcholily v bitvě u Lipovce, došlo k reorganizaci všech jednotek. Jsou to počátky tzv. Rychlé divize, kterým se věnuje kapitola „Od Ilincí ke Dněpru“. Tato divize při stálé oboustranné dělostřelecké palbě úspěšně odrážela nespočetné pokusy sovětských vojáků prorazit přes Dněpr, přičemž se slovenským vojákům podařilo potopit několik nepřátelských plavidel. Výpady přes řeku získala Rychlá divize více než 1.600 sovětských zajatců. Pokračovaly zde zajišťující práce, umožňující německým jednotkám další postup. Po bojích o Kyjev se Rychlá divize stala pohyblivou zálohou velitelstva skupiny armád Jih. Zaujala místo německé tankové divize, která zahnala nepřítele za řeku Orel. Tak převzala Rychlá divize ochranu týlu tankové armády, která operovala na východním břehu Dněpru. Tyto boje slovenského vojska jsou známé jako boje u Pereščipína (kapitola „Od Dněpru k Azovskému moři“).
Slovenští a němečtí vojáci. Z knihy "Od Tatier po Kaukaz". |
Publikace vychází v nezměněné podobě, a to se týče i původnícho průvodního textu, který nebyl pozměněn. Zájemce má tedy před sebou "oprášenou knihu z antikvariátu", navíc v perfektním stavu a za výhodnější cenu, než-li by knihu získal v antikvariátu. Vydavatel do původní podoby výtisku nikterak nezasahoval.
Jozef Cincik: Von der Tatra bis zum Kaukasus - Od Tatier po Kaukaz - Dalle Tatri al Caucaso, Format: 23,3 x 30,2 cm, 224 stran. Cena € 29,95, ISBN: 978-3-95429-000-0. Verlag Libergraphix, Fröbelstr. 20, D-01609 Gröditz. Info o možnostech a podmínkách objednání knihy na stránkách Verlag Libergraphix.