čtvrtek 3. října 2013

Sudetoněmecký tisk hodnotí Kamasův projev: „Oslovil ducha a srdce“

Související: Projev Pavla Kamase - Reportáž ze Dne domoviny 2013 v Klosterneuburgu
Řečník Pavel Kamas s posluchači v Klosterneuburgu, 15. září 2013.
Foto: Alfred Nechvatal
Letošní Sudetoněmecký den vlasti ve Vídni a Klosterneuburgu proběhl tentokrát pod mottem „Hledání mostu toho, co máme společné“ a „ve znamení hledání stavitelů těchto mostů", uvádí dnešní vydání Sudetenpost, oficiálního tiskového orgánu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) ve své hlavní zprávě na titulní straně. „Přitom si můžeme dovolit poznámku, že předmostí na zdejší straně už je dávno připravené. Pouze na druhé straně chybí ještě zatížitelný protějšek“, konstatuje list. A následně cituje slova „mladého Čecha" Pavla Kamase (ročník 1980), jenž byl letos pozvaný na oslavy jako hlavní řečník a zabýval se ve svém projevu otázkou, „proč tento most ke konečnému usmíření, k důslednému vyrovnání, jakož i ke konstruktivní, plodné spolupráci za současného povědomí o vzájemné etnické příslušnosti 23 let po takzvaném převratu a za předpokladu údajného svobodně-demokratického zřízení v nynějším postkomunistickém státě stále ještě neexistuje.“ Sudetenpost dále rozvádí, že brněnský vydavatel, pocházející z Opavy, se ve svém projevu soustředil na to, co je příčinou tohoto stavu: spočívá podle něj „ve ztroskotání při jiném hledání, totiž hledání pravdy“.

„Tomuto hledání je v Česku bráněno propagandistickým výkladem dějin, ale nejen tam“, uvádí list a poukazuje na skutečnost, že „problém s pravdou“ mohli vidět samotní hosté Dne domoviny den před samotným Kamasovým projevem, totiž při příležitosti promítání nového dokumentárního filmu Simona Wielanda a Andrease Kuby "Němci ven! Deutsche raus!", který vznikl ve spolupráci s rakouskou veřejněprávní televizí ORF. „Tento dokument sice ukazuje jásající sudetské Němce po uskutečnění Mnichovské dohody, ale ne historický kontext, ve kterém tento jásot vypukl  - obraz brutální čechizační politiky, která sudetským Němcům znemožnila jakékoliv vyrovnání s Prahou, je ve filmu vypuštěný.“ List kritizuje, že „znalé publikum v Domě domoviny (ve Vídni - pozn. NS) deficit v pravdě sice rozpozná, ale v historii málo zběhlý pozorovatel je takto obalamucen“, zatímco Pavel Kamas ve svém projevu (který tento tiskový orgán otiskl v plném znění uvnitř listu v dvoustránkové reportáži) podrobně rozebral snahy o zkreslování dějin a dospěl ke střízlivému závěru „pro mnohé, kteří se domnívají, že již jsou na onom mostě toho, co nás spojuje“ (Sudetenpost). Kamas řekl, že  „přeshraničně však nemůže být ... o nějakém hmatatelném vývoji kupředu ani řeči – tedy kromě pokryteckého blábolení jednoho beztak již dávno ze sedla vyhozeného českého koruptopremiéra v bavorském zemském parlamentu“. Spolkový předseda SLÖ Gerhard Zeihsel ve svém projevu zase poukázal na další příčinu toho, že v sudetoněmecké otázce se věci hýbou dopředu málo, jak napsal list, a myslí tím „obavy vlád v Berlíně a ve Vídni před rozvířením diplomatických vod“. Zeihsel přitom vycházel z případu Erharda Luga, sudetského Němce, kterému se Spolková republika Německo zdráhá poskytnout diplomatickou ochranu.

O Kamasovi list dále píše, že je „jedním ze stále více mladých Čechů v České republice, kteří přinášejí světlo do tmavých koutů dějin svého národa“, a zmiňuje také jeho dosavadní profesní činnost. Projev brněnského vydavatele list hodnotí velmi pozitivně: „Jím nasbírané znalosti a své vlastní dojmy z politické situace na místě zprostředkoval posluchačům, kteří jej se zájmem sledovali. Udivující výsledky jeho analýzy, uskutečněné mimo mainstream, předložil všeobecně srozumitelnou a také humornou formou. Pokusil se na jejich základě vyvinout nové, užitečné koncepty, které mohou vést k oslabení zkreslování dějin, prováděné po celá desetiletí.“ List, který pod reportáží o Kamasově vystoupení přináší také zprávu o projevech poslankyně rakouského parlamentu Anneliese Kitzmüllerové (FPÖ, její politická strana v nedělních volbách získala nové přírůstky) a poslance Ewalda Stadlera (BZÖ) z Evropského parlamentu, podtrhává, že Kamasův projev „byl často přerušován aplausem“, a píše, že „mladý řečník oslovil ducha a srdce“. (-lb-)