Předcházející články: Tlak války - Jejich šálení a naše skutečnost - Syn proti otci - Bolavé místo - Není diváků! - Žizň a mír v naší zemi - Trojí ofensiva stepi - Mezi Evropou a Pacifikem - Opět válečné Vánoce - Bláhové touhy a konce - Bezmocné rozpaky - Procitnutí - Jedna ku čtyřem - "NEP" a "NIP" - Nápor nevěřících - Dnes jako tehdy - Není Canossy! - Pro silný český národ ... - O pořádek v národě - Zrazeni a zaprodáni - Smysl dnešního boje

Nyní se podívejme do našeho bolševického sousedství, kde prý se pod vedením Benešovým od východu k západu postupně obnovuje prvá republika. Beneš nebyl dobře spraven před Mnichovem o poměrech u západních spojenců. Proto odešel z Mnichova na hlavu poražen. Ale nebyl spraven dobře ani o poměrech v Sovětském svazu. Jako mnoho jiných Evropanů věřil, že v Sovětském svazu je v chodu „vývoj doprava“, ovšem ve smyslu evropském. On tam vývoj doprava opravdu je, ale ve smyslu asijském. Historická skutečnost učí, že politická soustava, jež ze všech občanů učinila bezvolné státní nevolníky, velmi těžko se mění. Beneš tvrdí ve své knize „Demokracie dnes a zítra“ (vydání z roku 1944), že po této válce Evropa musí být federalistická. Ale jak to bude pro pána krále možné, kdyby byla rozdělena mezi Anglo-Američany a bolševiky. Jedno Beneše vycítil. Na str. 254 čteme: „Tak budou (demokracie a bolševismus) v této válce nejprve spojenci, později snad soupeři.“ To zavání tedy i u Beneše třetí světovou válkou.
A kde v tom případě by stálo to jeho Československo v třetím vydání? Ideologický rozpor mezi kapitalistickou demokracií ideovým robotismem ho vážně znepokojuje a proto tvrdí, že podle jeho mínění je možné smírné soužití kapitalistických demokracií s bolševismem. Bolševismus podle Beneše musí od proletářské diktatury upustit a rychle učinit podstatné ústupky poválečné demokracii. To však Stalina a jeho stoupence ani nenapadne. Rádi bychom se Beneše zeptali, zda
Od nacionálního socialismu k nacionálnímu demokratismu je mnohem blíže než od bolševického robotismu k nacionálnímu demokratismu. Ale ku tomuto závěru nemůže přijít malicherný politický pletichář, kterého nacionální socialismus porazil v Mnichově. Proto raději strčí hlavu do sovětského nevolnického jařma a snaží se je nasadit celému národu. Nikdy jsem s tak klidným svědomím nesledoval vývoj této války. Pravdu mám a pravdu mě český národ zítra také přizná.
(vyšlo v Lidových novinách dne 15. dubna 1945. Tato zkrácená verze čerpá z částečného přetisku článku uveřejněného 17. dubna 1945 v Národní politice a z knihy Protektorát Čechy a Morava v obrazech od Jana B. Uhlíře, str. 524)