Předseda FPÖ: „Bylo by opovážlivé stavět se v blízkovýchodním konfliktu pouze na jednu stranu. Musí se mluvit se všemi.“
Rakouský deník Österreich přinesl tento týden zprávu, podle které předseda FPÖ Heinz-Christian Strache v dohledné době zamýšlí navštívit Libanon. Tato skutečnost už byla ohlášena už o něco dříve, avšak citovaný list však navíc tvrdí, že Strache se chce setkat také se zástupci šiítské organizace Hizballáh, kterou USA, Velká Británie a Izrael považují za teroristickou a nanejvýš nebezpečnou. Podle listu se nechce Strache setkat pouze s radikálními islamisty, ale také se zástupci křesťanského obyvatelstva žijícího v Libanonu. H. C. Strache se jak známo v prosinci loňského roku zúčastnil na pozvání místních izraelských zástupců cesty do Izraele, která vyvolala jisté zneklidnění a mnoho nejasnosti. Podle listu Österreich odůvodnil Strache svou plánovanou cestu do Libanonu takto: „Bylo by opovážlivé stavět se v blízkovýchodním konfliktu pouze na jednu stranu. Musí se mluvit se všemi.“
Zprávu o Stracheho plánované cestě do Libanonu potvrdil rakouské tiskové kanceláři APA i generální tajemník FPÖ, Harald Vilimsky, ale neuvedl, na čí konkrétní pozvání takto šéf FPÖ reaguje, protože by to prý mohlo vyvolat nějaké „diplomatické protiintervence“. Vilimsky uvedl, že jeho strana chce títmo způsobem vykonat „malý přínos k neutrální zprostředkující roli Rakouska“ – po navázání kontaktů s izraelskou stranou se nyní chce pokoušet také o kontakt s arabskou stranou. Během svého prosincového pobytu v Izraeli v minulém roce šéf FPÖ vyjádřil pochopení pro židovské osadníky ve Westbanku a podle izraelských sdělovacích prostředků k nim měl doslova prohlásit: „Naše srdce je s Vámi“. Generální tajemník FPÖ Harald Vilimsky k cestě ještě podal vysvětlení, podle něhož bylo tématem tamějších jednání mezinárodní právo, které prý musí platit pro všechny národy. Jak známo, generální tajemník OSN Ban Kimoon odsoudil obnovenou výstavbu izraelských osad jako jednoznačný přestupek proti mezinárodnímu právu (Čtvrtá ženevská konvence říká: „Okupační moci nesmějí přesídlovat do okupovaných oblastí části svého civilního obyvatelstva.“).
Ohledně plánované cesty do Libanonu není ještě stanoven pevný termín vzhledem k tamější aktuální politické situaci, stejně tak je utajováno, kdo za pozváním do Libanonu stojí. Průběh této cesty a setkání, která se v rámci ní uskuteční, bude zajisté pozorně sledován. Není vyloučeno, že některými notoricky známými proizraelsky orientovanými internetovými portály, soustředícími se na problematiku islámu na evropské půdě, tak náhle pociťovaná sympatie pro FPÖ na základě této cesty do Libanonu pak opět ochladne. (-lb-)