Lukáš Beer
Ve znamení antibolševické kampaně
V sále brněnského Dopzu (areál kina Scala) se 3. března 1944 konala anti- bolševická manifestace. |
Ve dnech sjezdu (2.-3. března 1944) pochodovali okresní pověřenci Kuratoria ulicemi Brna, jako zde po ulici Údolní, kam šli navštívit učňovský domov Hitlerovy mládeže. |
Shromáždění navštívil pak ještě znovu zemský viceprezident dr. Schwabe a pozdravil přítomné vedoucí české mládeže srdečným proslovem. Hlavní a okresní pověřenci navštívili během sjezdu divadelní představní (premiéru činohry „Zlatá Eva“), prohlédli si druhý den ráno důkladně jeden brněnský německý učňovský domov Hitlerovy mládeže na ulici Údolní, který byl v dané době vůbec jedním z největších domovů německé mládeže tohoto typu v celé Říši. Při sjezdu pochodoval pevně sevřený útvar uniformovaných pověřenců Kuratoria ulicemi moravské metropole. Poté následovaly opět pracovní porady, a to oddělením způsobem - pro okresní pověřence v budově zemského sněmu a pro dívčí referentky v budově zemského úřadu. Nejpodstatnějším závěrem těchto porad bylo vypracování směrnic pro ustavení tzv. vzorných čet. Odpoledne téhož dne shlédli účastníci a účastnice sjezdu film „Den mládeže 1943 v Praze“ a několik filmů z produkce Hitlerjugend. Právě tak jako ráno k prohlídce domova Hitlerovy mládeže, tak také odpoledne na filmová představení pochodovali uniformovaní okresní pověřenci při zpěvu českých národních písní v čele s hlavními pověřenci v pochodovém útvaru, který údajně vzbuzoval veliký zájem brněnského obecenstva. Porady byly ukončeny až na druhý den sjezdu. V závěru promluvil k shromážděným činovníkům Kuratoria SS-Obersturmbannführer Fischer a večer byli všichni vedoucí české mládeže hosty zemského viceprezidenta dr. Schwabeho v reprezentačních síních zemského úřadu. [312]
Vraťme se ale na chvíli k proslovu generálního referenta Kuratoria k okresním pověřencům a dívčím referentkám na začátku sjezdu. Očekávaně zde František Teuner mluvil o dosavadní práci a o idealismu, který by měl být její hnací silou. Ve své řeči rozčlenil dosavadní vývoj Kuratoria z hlediska duchovního postoje do třech dosavadních etap, které byly již absolvovány. V podstatě naznačil, že aktuálním úkolem bude kvalitativní zpracování dosavadní, na kvantitu se orientující práce, která má být skrz na skrz naplněna skutečným idealismem:
„Jakým duchem nebo podle jakých duchovních zásad, kterým dynamismem je nesena celá naše práce od začátku Kuratoria do dnešních dnů? Bystrý pozorovatel s určitým odstupem zjistí, že naše celá práce prodělává určitá údobí, která i když na sebe navazují, se duchem vně od sebe liší, a jak vidíme, jedno z druhého logicky vyplývá.
I. První údobí – nezačíná 20. května 1942, ale již 3 měsíce předtím – hlouček nás asi 25 bez konkrétních příkazů a postrádajíce jakýchkoliv směrnic – i když jim budoucí práce byla již oznámena, začínají se připravovat na svůj úkol. Sáhli k literatuře a studují. Věděli jsme tehdy jen jedno, že budeme moci pracovat a nějak organizovat mládež. Tak také děláme jen plány. Ideálně a růžově si všechno představujeme. 28. 6. 1942 vládní nařízení – realita, ale také úřednost celé věci. Celá myšlenka spoutána do formy vládního nařízení a oděna důstojností centrálního úřadu. Tím končí první údobí.
Všude se začal rozbíhat čilý, kvantitou určený život. Nejdříve v centrále, pak venku na okresech.
Jen si připomeňme tu krátkou dobu, ani ne 18 měsíců a již během ní vyrůstá centrála, vyrůstají okresy a kolem ní veliké množství mládeže. To, že se udržela určitá a možno říci při tom všem potěšující úroveň celé práce, to bylo zásluhou jen několika málo ideově a mentálně zdatných a nadšených jedinců, kteří to vše drželi v této úrovni a zamezili, že to neselhalo přes veliký a závodní růst a nestalo se to pouhou nepřehlednou masou pouhého kvanta.
Také naše činnost nemohla být jen kvantitativně výchovná, ale kvantitativně působivá. Nesla se následujícím směrem:
1. především seznámit širokou veřejnost s Kuratoriem,
2. získat veřejnost
3. zainteresovat mládež
Netištěné heslo: se sportem kupředu!
Také hned na počátku jasně podtržená a prací vyznačená stránka národní a naše neodmítání toho daného a nesmazatelného faktu národní citlivosti Čechů, jak je to u každého národa samozřejmé, nám pomáhá otevřít dveře k srdcím lidí a nepostavila nás hned od počátku před otázku psychologického odporu.
Na naše podniky začali lidé chodit z vnitřní účasti a bez donucení. Čím více tady roste počet mládeže do naší práce a činnosti se zapojující, tím větší je požadavek zvětšování kvality vedoucích, kteří dorůstají velikosti daných úkolů. (…) V II.období převládá v mládeži naše činnost již natolik, že se mnoho lidí dovídá o výhodách, jež Kuratorium přináší a prostě těchto výhod využívá.
Jsou zde mnozí, kteří si myslí, že se zde jenom buduje nová organizace nějakého sportu, mnozí vidí účel Kuratoria jako cestu vyšinouti se ve své sportovní činnosti a službu české mládeži vysvětlovati si jako na kupování kopaček, boj o slávu a sílu svazu, nebo celé jedné sportovní disciplíny.
V přemíře různých malých úkolů a úředních povinností ztrácel se z očí úkol daný službou celku. Tedy toto II. údobí, které nám přineslo masu, vytvořilo popularitu a ohlas ve veřejnosti, přechází v poslední době pomalu do údobí III.
.
Tento III. úsek označíme nejlépe za stadium boje o kvalitu, tj. boje o idealistické a ideové prozáření celé práce, jde o řád, kázeň a disciplínu u všech vedoucích nejvyšší či nejnižší gradience. Proorganizování a zkoordinování všech úkolů po stránce technické a ukáznění i nadchnutí všech napájením duchovním. Vracíme se do určité míry od práce extenzivní k práci intenzivní. (…) A tak nadchází doba intenzivnějšího školení, zavádění pořádku i kontroly ve správním i vůdcovském sektoru. Zatímco jsme se dříve scházeli s našimi lidmi venku jen u příležitosti nějakých slavností, věnujeme teď systematickou péči našim spolupracovníkům. (…) Dodává se celé práci větší vážnosti a pracovní systematičnosti, překonává postupně povrchní improvizování. A je to také přirozené, vždyť: dnes, kdy celý veřejný život je vyplněn posláním boje o život, obětavosti, bylo by krvavou ironií, kdyby v Čechách a na Moravě se jen organizovala zábava a jen povrchní potěšení bez hlubšího smyslu a cíle a kdyby ve vedení této práce stali jenom lidé bez nadšení, jenom sportovci. Nebo dokonce prospěcháři, anebo kdyby zde stáli jenom úředníci. (…) Máme dnes pevné odhodlání školením našich spolupracovníků dohnat rozchod mezi kvalitou a kvantitou a překonávat stále více masu stále lepším a vybranějším vedením. (…) Služba národnímu, říšskému a přes něj i evropskému celku, tvůrčí postoj a touha po myšlence, to je ta inspirující síla, to je ta cesta, která nás každého dne vede do služby ne ve funkci členů úřadu, ale živých účastníků a budovatelů nového hnutí." [313]
František Teuner promlouvá k brněnskému obecenstvu (3.3.1944). |
„Ohlas“ resp. signál velké protibolševické manifestace v pražské Lucerně, která proběhla v prosinci 1943, měl být nyní demonstrativně rozšířen i na ostatní, mimopražskou mládež. Proto v průběhu března 1944 proběhly celkem čtyři další velké protibolševické manifestace, uspořádané Kuratoriem v Brně, Zlíně, Ostravě a v Plzni.
Před velkým sálem brněnského Dopzu (známý dnes jako areál kina SCALA) v Brně se v pátek 3. března 1944 tvořily hloučky mládeže již od 18. hodiny večer, tedy hodinu před zahájením projevu. K manifestaci, která se konala pod heslem „Česká mládež buduje, bolševismus ničí!“, se dostavili četní hosté a v sále však především převládaly bílé košile cvičitelů a halenky cvičitelek. Časopis Správný kluk si povšiml, že byla zaplněna i všechna místa k stání a tvrdil, že „všichni tito mladí chlapci i děvčata sem nepřišli z nějakého příkazu, ale ze svého vlastního přesvědčení, nadšení a přímo bojového postavení proti hroznému nepříteli bolševismu.“ Shromáždění se zúčastnila řada čestných hostů, v čele s SS-Obersturmbannführerem Fischerem, zástupcem německého státního ministra pro Čechy a Moravu a opět dr. Schwabem, moravským zemským viceprezidentem.
V brněnském Dopzu dne 3.3.1944: řeční F. Teuner, vlevo na snímku sedící pražský funkcionář ing. Eduard Chalupa, rodák z Brna. |
Poté ovšem přešel k hlavní tématice manifestace, a tou byl boj proti bolševismu a jeho odstrašující příklad působení v baltických zemích:
„Chci zde pojednat o jednom případu, který svou čerstvostí a stejně hrůzou může a smí být výstražným mementem pro všechny vlažné nebo zbloudilé. Je to historie baltických států, jak ji prožili jejich národové po ani ne jeden rok trvajícím bolševickém obsazení. Chci zde mluvit o soudu, který stihl každého jednotlivého člověka těchto baltických států bez ohledu, zda byl chudý nebo bohatec, fašista či bolševik, mladý nebo starý. Uvedu jen několik zákonů, které přes noc nabyly v baltických zemích platnosti. Tak např. jedním takovým zákonem byla likvidována všechna bankovní konta až po výši asi našich K 1.500, a všechny úspory malých i větších střádalů. Veškerá půda byla prohlášena za státní majetek a jen určitá malá část – nejvýš 10 ha – byla zemědělcům přidělena k používání, ne však do majetku. Kdo vlastnil více než 30 ha, byl prohlášen za vraha národa, a co to znamenalo, může si každý domyslet.“
Teuner měl docela „konkrétní“ představy o důsledcích případné bolševické nadvlády v českých zemích:
„Myslíte, že tvor, který vyrostl ve stínu mamutích rozměrů sovětských vzdáleností, který nerozeznává mezi Vladivostokem a Moskvou, že by rozeznával mezi Berlínem a Prahou, Vídní a Paříží, že by se ptal, jestli někdo je Němec nebo Čech, fašista nebo bolševik, jestli někdo souhlasí s Kuratoriem či nikoliv, jestli se někdo modlí k Benešovi, že by nebyl také ve svém zabíjení velkorysým, jako je velkorysý k zabíjení svých vlastních lidí? Co by tomu řekli ti, kteří šilhají po bolševismu, kdyby v Čechách zmizelo během pouhých 9 měsíců na 378.000 lidí a už se vůbec nevrátilo, a kdyby čtyřem a půl milionům lidí z Čech a Moravy hrozil stejný osud jako těm 700.000 Estonců, kteří byli v plánu zavlečeni a zničeni? (…) Co by tomu řekla naše mládež, kdyby místo krásného a ušlechtilého a jednotícího Kuratoria, které volá všechny mladé lidi v Čechách a na Moravě k účasti na službě své vlastní budoucnosti, kdyby místo toho byla zde organizace bolševického komsomolu, který jen s malým počtem privilegované kasty bolševické a židovské mládeže spolu s GPU likvidoval každého, kdo by zazpíval národní píseň nebo zanotoval „Kde domov můj“?
Tak jako tomu bylo v baltických státech, tak také při příchodu do našich zemí zatčen by byl každý, kdo jakýmkoliv způsobem se projevil nepřátelsky názorům bolševismu, každý, kdo jakýmkoliv způsobem spolupracoval s Němci.
Před 703 lety strašné hordy Mongolů, vyšlé odněkud z centra Asie, zabušily na bránu Evropy a dostaly se až na Moravu a část tohoto markrabství se stala nejzápadnějším cípem úděsného panství. (…) A dnes, kamarádi a kamarádky, jsme opět svědky nového úžasného náporu na Evropu, který připomíná staré rejdy Hunů a Avarů, i onen strašný tatarský nájezd Džingischánů před 700 lety. Může dnes někdo z vás namítnout, že snad Stalin není Džingischán a že bolševismus není tím mongolstvím 13. věku? Ať si navléká jakoukoliv masku, ať jeho agitátoři nosí rubášku nebo epolety carských důstojníků, přesto zůstává stejným, jakým byl před pěti nebo dvaceti lety. Jestli snad doposud mnohého nic neodvrátilo od pasivního postoje, jestli snad mnohému nic nezvedlo oči vzhůru od malicherných a sobeckých sporů, jestli snad doposud nevraživost, panovačnost či egoismus nedovolil náhled nutnosti obětovat kus svého pohodlí společné obrany, pak snad bude to dnes alespoň ten společný moment hrůzy, který každého zažene do snášenlivosti evropského houfu obrany proti tomuto strašnému nepříteli.
Dnes dáváme mládeži všude před oči dobrý příklad, který má působit k následování. Proto také stavíme jen několikačlenné vzorné čety na jednotlivých okresích z těch, kteří nejlépe konají svou povinnost, jsou nejlepšími kamarády a jsou našimi nejukázněnějšími spolupracovníky. Jako patronů těchto vzorných čet voláme slavná a závazná jména velikánů naší historie.
Myslím, že slavnost tohoto dnešního apelu brněnské mládeže nejlépe vytyčíme, když také v Brně prohlásíme patrona pro ty, kteří jako nejlepší ukáží se příkladem ostatní mládeži tohoto okresu. Nic již nemůže brněnskou mládež zavázat k čestnému a nadšenému postoji v našich úkolech, než jméno pana Jaroslava ze Šternberka, který byl jedním z vítězů v roce 1241 nad Džingischánovou Asií. Jaroslav ze Šternberka je tedy jméno, jež ponese vzorná četa české mládeže města Brna. Mládež hrdě dokáže, že umí obstát ve zkoušce tvrdých let, poněvadž věří ve svou krásnou budoucnost. Učí se znáti platnost hesla, že prospěch celku je víc než prospěch jednotlivce, jde za svým ideálem nového, silného mládí, jde za vítězstvím ducha nad hmotou, jde za triumfem života nad zničením, jde ve službách ideálu nového evropského uspořádání. Také dnes prosí mládež Pána Boha, aby jí v této práci požehnal.“ [315]
Po řeči dr.Teunera, často akusticky přerušované potleskem, zapělo celé shromáždění se vztyčenými pravicemi říšské a protektorátní hymny. Manifestace byla ukončena odchodem vlajkonošů za zvuků písně „Moravo, Moravo…“ [316]
Brno, 3. březen 1944. |
Zakončení protibolševické manifestace Kuratoria v Brně, 3. březen 1944. |
Protibolševická manifestace v Ostravě (18.3.1944). |
Dr. Teuner promlouvá 20.3.1944 na protibolševické manifestaci ve Zlíně. |
Celému životu největšího města západních Čech dával tón zdejší těžký průmysl. Také největší část těch, kteří se dostavili na plzeňskou protibolševickou manifestaci Kuratoria nedělní dopoledne 26. března 1944, pracovala ve škodováckých dílnách. Na ulicích města visely červené plakáty s heslem „Chceme budovat, ne bořit!“, které zvaly všechny mladé na projev, konaný v sále kina Alfa.Výzdoba sálu byla opět stejná jako na předešlých manifestacích. Opět černá orlice, opět prapory. Jen jeviště bylo prázdné a na něm stál pouze řečnický stolek. Hlavní pověřenec Němeček uvedl krátkými a ráznými slovy řečníka shromáždění, ke kterému byl opět přizván František Teuner. [318]
Ale i ty sebepompéznější antibolševické manifestace a sebestrašlivější prognózy o tom, jak by střední Evropa mohla vypadat v případě vpádu sovětských vojsk a v posléze v následujícím období, v podstatě míjely výrazný a skutečný účinek nejen u české mládeže, ale vůbec v české veřejnosti, která se k antibolševické kampani stavěla spíše skepticky a nevěřícně.
POKRAČOVÁNÍ. Termín příštího dílu bude oznámen.
Fotografie: Archiv autora, ČTK, archiv Vladimíra Kordy. Zvláštní dík autora náleží Vladimíru Kordovi za spolupráci v opatřování fotodokumentace.
Poznámky:
[310] Pracovní porady moravských pověřenců Kuratoria, In: Lidové noviny, 4.3.1944, str. 2; Jednotky mládeže, In: Správný kluk, 5.4.1944, str. 3; Rejmánek, E.: Česká mládež buduje, In: Zteč, 17.3.1944, str. 2; Naše práce, In: Zteč, 17.3.1944, str. 7
[311] Jednotky mládeže, In: Správný kluk, 5.4.1944, str. 3
[312] Pracovní porady pověřenců Kuratoria v Brně, In: Lidové noviny, 5.3.1944, str. 2; Pracovní porady moravských pověřenců Kuratoria, In: Lidové noviny, 4.3.1944, str. 2; Rejmánek, E.: Česká mládež buduje, In: Zteč, 17.3.1944, str. 2; Naše práce, In: Zteč, 17.3.1944, str. 7
[313] Dr. Teuner o idealismu mládí, In: Zteč, 17.3.1944, str. 7
[314] Rejmánek, E.: Česká mládež buduje, In: Zteč, 17.3.1944, str. 2; Naše práce, In: Zteč, 17.3.1944, str. 7
[315] Mládež buduje, In: Správný kluk, 8.3.1944, str. 2
[316] Česká mládež proti bolševismu, In: Lidové noviny, 4.3.1944, str. 2
[317] Česká mládež proti bolševismu, In: Lidové noviny, 20.3.1944, str. 2
[318] Proti bolševickému nebezpečí, In: Lidové noviny, 22.3.1944, str. 2; Chceme budovat, ne bořit!, In: Zteč, 8.4.1944, str. 3; Česká mládež proti bolševismu, In: Lidové noviny, 20.3.1944, str. 2