1. díl - 2. díl - 3. díl - 4. díl
Jan Kratina
Jackie Kennedyová na dívčím skautském táboře během 2. sv. války. Foto zdroj. |
Boys' Brigade
V roce 1883 vznikla ve Velké Británii organizace Boys' Brigade (Chlapecká brigáda), směřující výchovu mladých hochů ke "křesťanské mužnosti". Náplní této polovojenské organizace bylo vést britské chlapce k disciplíně, k přijímání a vykonávání rozkazů, k tělesné zdatnosti, k využívání volného času nezahálčivým způsobem, ke křesťanství a věrnosti k vlasti. Zakladatel organizace William A. Smith, sám bývalý armádní důstojník, se pak rozhodl pořádat pro chlapce letní tábory, jako simulaci vojenských výcvikových táborů. Kde se lámou okovy sobectví a individualismu, kde nastupuje kolektiv a solidarita. Koncept Boys' Brigade se stal velmi oblíbeným a během následujících patnácti let vzniklo v Británii mnoho jeho klonů. I když by tomu samotný popis aktivit neodpovídal, opravdu se Boys' Brigade neinspirovala u Hitlerovy mládeže. Ta vznikla až o téměř čtyřicet let později. Naopak. Časová souslednost, shodnost aktivit a Hitlerův obdiv Anglie nevylučuje jeho inspiraci touto organizací pro své vlastní potřeby výchovy mládeže.
Průzkumníci - skauti
Elita všech současných armád. Jednotky vyslané za přední linie k průzkumu nebezpečného území a k vyhledávání nepřítele. V USA se při objevování a osidlování neprobádaného Západu používali indiánští zvědi a lovci, od nichž se později učili zálesáctví a přežití v divočině i bělošští vojáci, zvaní Scouts -průzkumníci. Jeden z těchto amerických skautů, Frederick Russell Burnham, se koncem 19. století angažoval v Britské armádě v Africe. Při výcviku britských vojáků v ovládání skautingu se seznámil s důstojníkem Robertem Baden-Powellem.
Svastika - znak Bratrství. Odznak udělovaný si navzájem mezi britskými skauty za příkladnou pomoc v letech 1911-36. Z knihy Skauting pro chlapce od gen. R. Baden-Powella, zakladatele celosvětového junáctví-skautingu. Vydání z roku 1911. Foto zdroj. |
Zmíněný děkovný odznak britských skautů 1911-1936. Foto zdroj. |
V USA tou dobou vznikaly nezávisle na Velké Británii podobně zaměřené spolky, jako Woodcraft Indians (1902). Ovlivněna vývojem v Británii pak v roce 1910 vznikla v USA organizace Boy Scouts of America (BSA), Američtí chlapečtí skauti. Počet členů BSA byl 3,7 milionů v roce 2012. Tyto americké a britské skautské organizace se držely stejného, výše popsaného scénáře výchovy mládeže. Propagovala se solidarita, mužnost, čest, píle, odvaha, pravdomluvnost, fyzická i psychická odolnost, poctivost, kamarádství. Spolu s tím silný postoj ke státu, založený na úctě a věrnosti. K obraně svého státu byli ostatně skauti po celou dobu cvičeni.
Poznej lidský charakter aneb Jak se britští skauti učí o přednostech árijského muže. Ilustrace z knihy Skauting pro chlapce od gen. R. Baden-Powella, vydání z roku 1911. Stejně tématické obrázky slouží k dehonestaci nacistického Německa jako údajná "Rasistická výchova". Foto zdroj. |
Kontroverze Hitler-Jugend versus američtí skauti
Hřbet příručky pro americké skauty z r.1913. Foto zdroj. |
Jako už po mnohokráté - mohlo a stalo se. Ponechme nyní stranou americké segregační praktiky popsané v prvním díle tohoto seriálu a zaměřme se pouze na americkou skautskou organizaci BSA. Ještě v roce 1974, téměř třicet let po Druhé světové válce, bylo v Severní Karolíně zakázáno černochům vstupovat do bělošských skautských oddílů BSA. Několik let po válce pak tento zákaz pořád ještě platil po celých Státech. Divné, ne?
Objektivní čtenáře může pouze zarazit drzost a vehementnost, s jakou američtí propagandisté klamou nejen své občany po dlouhé desítky let. Ani v otázce homosexuality nemohla demokratická mládežnická organizace kárat svou nacistickou sestřenici. Teprve v květnu 2013 bylo členství po 103 letech povoleno homosexuálním chlapcům, v rámci systematického tlaku celosvětového homosexuálního lobbyismu a, jak se můžeme dočíst na webu židovské agentury JTA, i díky intenzivnímu tlaku židovských skautských vůdců. Pro tvůrce poválečné propagandy by bylo dobré zamést si nejprve před vlastním prahem, než se opět rozhodnou své publikum hloupě mystifikovat.
Památeční mince pro štěstí od amerických skautů z roku 1913. Foto zdroj. |
Kult národa a státu
Francouzští skauti zdraví vlajku - r. 1924. Foto zdroj. |
V roce 1888 se ve Spojených státech jistý Francis Bellamy a jeho společníci rozhodli spojit patriotismus a byznys dohromady a vytvořili kampaň Vlajka do každé školy. Veřejným školám v USA prodávali státní vlajky, které měly symbolizovat věrnost americké říši. V roce 1892, v rámci čtyřstého výročí objevení Ameriky, se Francis Bellamy rozhodl povýšit tento školní patriotismus a vytvořil Slib věrnosti - přísahu, která se v USA dodnes odříkává každé ráno před začátkem vyučování. V ní se mimo jiné přísahá obrazně na jeden národ a jednu říši (one Nation, the Republic). Opět se nelze ubránit závěru, že demokratický svět se už mnoho let před nástupem Hitlera k moci pouštěl sám do praktik, které dnes poválečná propaganda tendenčně nazývá "nacistické znásilňování dětské duše". Smrtelnou ranou pro současnou propagandu je odhalení, že americký Slib věrnosti se z rozhodnutí Francise Bellamyho po celých padesát let (až do roku 1942) prováděl s pravou rukou nataženou tak, že je k nerozeznání od "nacistického pozdravu". Proč by se v Německu nemohl některý z politiků inspirovat americkým zvykem skloubit věrnost ke státu dohromady se zdviženou pravicí?
Jak mají zdravit malí skauti. Z příručky pro americká "Vlčata", vydání 1937. Foto zdroj. |
Závěr
Bellamyho pozdrav vyžadovaný po dětech při každodenním Slibu věrnosti vlajce, USA 1941. Foto zdroj. |
Bellamyho pozdrav při Slibu věrnosti vlajce. USA, 1942. Toho roku byl pozdrav po 50 letech užívání změněn na dnešní položení ruky na srdce. Foto zdroj. |