pátek 22. dubna 2011

El Baradei: USA a Evropa neměly žádný zájem na kompromisu s Íránem

Vedoucímu IAEA nebyly pro úsilí o změnu režimu poskytnuty podstatné informace
Jason Ditz
Bývalý generální tajemník IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) a současný kandidát na funkci egyptského prezidenta Mohamed El Baradei poskytl tento týden velmi sledovaný rozhovor pro časopis DER SPIEGEL. Ačkoliv jde v tomto interview v první řadě o egyptskou vnitřní politiku, zabývá se také jeho zkušenostmi u IAEA, obzvláště z hlediska pokusů o to, aby byla dosáhnuta dohoda s Íránem.

El Baradei řekl, že se “při různých příležitostech velmi přiblížil řešení” a že politika pokaždé tyto snahy zmařila. Obvinil zvlášť zástupce Spojených států amerických a Evropy z toho, že zadržovali důležité dokumenty. “Neměli zájem na kompromisu s vládou v Teheránu, nýbrž na změně režimu – za každou cenu”, řekl El Baradei. Také poukázal na obtíže při pokusech za těchto okolností uvést v chod rozhovory.

El Baradei zveřejní své vzpomínky o svém období ve funkci vedoucího činitele IAEA v knize, která vyjde příští měsíc. Očekává se, že se v ní tématicky podrobně dostane ke svému diplomatickému úsilí o dohodu s Irákem (před přepadením Spojenými státy v roce 2003), stejně jako s Íránem a Severní Koreou.

Přeloženo a převzato z Antikrieg.com se souhlasem správce stránek.